8.6 C
Slovakia
utorok, 28 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyFilmová hudba aj nekonečne meditatívna osciálacia - Yann Tiersen predstaví v Bratislave...
spot_img

Filmová hudba aj nekonečne meditatívna osciálacia – Yann Tiersen predstaví v Bratislave to najlepšie zo svojej tvorby

imagesDo Bratislavy zavíta vo februári francúzsky skladateľ a multiinštrumentalista Yann Tiersen, známy okrem iného ako autor hudby k filmom Amélia z Montmartru (2001), Good Bye Lenin! (2003) a ďalším. Hoci ťažiskom Tiersenovej tvorby je experimentálna a vážna hudba, v rámci aktuálneho turné vystupuje s rockovou kapelou – Tiersen nezaprie, že jeho najväčšími obľúbencami sú umelci ako Nick Cave či dokonca Nirvana. Koncert sa uskutoční 23. februára v bratislavskom Ateliéri Babylon a prvých sto najlacnejších lístkov je už teraz k dispozícii na stránke www.orepole.sk.

Pôjde o Tiersenove premiérové vystúpenie v Bratislave a celkovo druhé na Slovensku – to prvé, na Pohode 2012, vyvolalo veľmi pozitívne reakcie. Bratislavský koncert bude pozostávať aj z novej tvorby, aj z toho najlepšieho z Tiersenovej 20-ročnej hudobnej kariéry. Yan Tiersen (1970) začal trápiť tie najrôznejšie hudobné nástroje krátko po tom, ako sa naučil chodiť- od štyroch rokov hrá na klavíri, od šiestich na husle.

Yann Tiersen – Meteorites


 

trinástich sa vzoprel rodičom, ktorí ho viedli k vážnej hudbe, husle demonštratívne rozbil a založil s kamarátmi svoju prvú kapelu, ktorej vzormi boli Nick Cave a Einstürzende Neubauten. Aj Tiersenova neskoršia tvorba je ovplyvnená oboma týmito svetmi – miestami minimalistické kompozície pripomínajúce Philipa Glassa či iných velikánov modernej vážnej hudby, na iných nahrávkach zas až popový či drsný rockový zvuk. Celkovo má Tiersen na konte už 15 albumov, a každý z nich je svetom sám o sebe.

Yann Tiersen – Another Shore


 

Väčšina z nich vznikla na netradičných miestach, ktoré si Tiersen pri nahrávaní vyberá. Pri skladaní soundtracku k filmu Tabarly (2008), životopisu francúzskeho moreplavca Érica Tabarlyho, sa napríklad Tiersen na dva mesiace presťahoval do opusteného domu na ostrove Ouessant. Po vypredaní prvej stovky najlacnejších 20-eurových vstupeniek sa do predaja dostane 200 lístkov v cene 25 eur, potom až do skončenia predpredaja bude cena 30 eur. V predaji je aj 100 VIP lístkov v cene 40 eur.

(TS – Ore Pole )

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img