8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyFront 242 a The Dark ich industriálna oslava
spot_img

Front 242 a The Dark ich industriálna oslava

autor: Daniel Hevier ml.

Osláviť narodeniny môžete rôznymi spôsobmi. Keď si však pozvete svoju obľúbenú kapelu, aby ste potešili nielen seba, ale aj ostatných, tak je to o to lepšie. Slovenská industriálna legenda The Dark pozvala na oslavu svojich tridsiatich narodenín belgickú kapelu Front 242. Priekopníci žánru EBM vystúpia 30. novembra v bratislavskom MMC.

Belgická skupina Front 242 rezala elektronickú hudbu svojím ostrým EBM. K tomuto odkazu sa hlási kdekto – spolupracovali s nimi napríklad Ministry či Depeche Mode, remixy im robili The Prodigy a Orb, a žánre, ktoré sa chytili o ich tvorbu je tiež hneď niekoľko – drum and bass, techno, house, dancefloor atď. Front 242 spopularizovali elektronický žáner nazývaný EBM, ktorý je pre nich viac než len hudbou. Je životným štýlom a životnou cestou, ktorá je vyšliapaná po syntetizátorovej cestičke s odbočkami do noisu a industriálu.

Všetko sa začalo ešte v roku 1981, kedy sa v ani nie tridsaťtisícovom belgickom meste Aarschot, stretli Daniel Bressanutti a Dirk Bergen, ktorí chceli prepojiť hudbu s grafickým dizajnom použitia elektroniky. Výsledkom bolo založenie kapely a singel Body To Body, ktorým ešte naplno nerozvinuli svoj potenciál. Ten sa rozvíjal až o čosi neskôr s príchodom klávesistu Patricka Codenysa a speváka Jean-Luca De Meyera na albume Geography. Rytmika posilnená Richardom Jonckheerom alias Richardom 23 naplno rozvinula a definovala zvuk kapely.

Ich vplyv sa rozšíril z Európy až do Ameriky vďaka albumu Politics Of Pressure a skupine Ministry, s ktorou zdieľali spoločné politické nazeranie na svet skrz používanie rozličnej symboliky. Preniesli to aj do videoklipov ako napríklad do viacvýznamovej Tragedy For You. Na Front 242 je obdivuhodné, že sa nikdy nesnažili zostať iba vo svojej škatuľke, ale občas z tejto ulity vyšli ako v deväťdesiatych rokoch, kedy viac experimentovali. Základ však zostával jednoduchý a priamočiary.

A o to sa snažil aj slovenský projekt The Dark, ktorý zakladal Ďuro „Pleasure Master“ Somolanyi, Braňo „Angels Delight“ Hanzlík a Robo „Explorer Kitt“ Zaťko. Zrazu sa tu s príchodom deväťdesiatok, ktoré mnohých zdrvili, objavilo niečo iné. Klubová scéna u nás zažívala svoju renesanciu. The Dark ju živili na Slovensku aj výjazdmi do Čiech, kde vytvorili nesmrteľnú dvojku s kapelou Vanessa.

Nezabudnuteľné koncerty a pre členov oboch zoskupení aj miestami nezapamätateľné. Mihotajúce spomienky pripomínajú skvelé nahrávky – napríklad oficiálna štúdiová doska Clear. Slovenská EBM scéna bola malá, ale súdržná a zostali po nej veľké veci. Tridsiate výročie The Dark si pripomenieme narodeninovou oslavou 30. novembra v bratislavskom Majestic Music Club.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img