8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyHolandský lutnista pokračuje v slovenskom turné
spot_img

Holandský lutnista pokračuje v slovenskom turné

in-conversation-with-jozef-van-wissem

Prednedávnom sme mali možnosť vidieť koncert svetoznámeho lutnistu Jozefa Van Wissema. V bratislavskom klube A4 odohral krásne a intímne vystúpenie. Tí, čo to zmeškali, budú mať novú príležitosť. Wissem odohrá na Slovensku ešte tri koncerty.

Väčšinou, keď sa mladí ľudia rozhodujú, akému nástroju sa budú venovať, tak siahnu po gitare či klavíri. Jozef Van Wissem si vedome vybral lutnu. V jej zvuku videl spojenie medzi starým a novým svetom a tak sa rozhodol lutnovú hudbu študovať aj na vysokej škole. Venoval sa stredovekej a barokovej hudbe, ktorú si upravoval v svojských aranžmánoch. K hudbe totiž pristupuje inak, nie otrocky, ale spojením akademickosti s intuitívnosťou. V mnohých lutnových tabulatúrach sa zameriava nielen na techniku týchto skladieb, ale na samotnú náladu. Vzniká tak nikým nenapodobiteľný ambient.

Jozef Van Wissem – Our Hearts Condemne Us

Wissemovým objaviteľom sa stal americký režisér Jim Jarmusch, ktorý nielenže použil jeho hudbu do svojich filmov, ale nahral s ním aj tri albumy. Kombinácia lutnovej hudby a gitarového väzbenia zaujala a z Wissema sa stal vyhľadávaný koncertný umelec. Momentálne propaguje na koncertnom turné aktuálny album When Shall This Bright Day, ktorý predstaví aj v Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a trikrát zahrá i v susedných Čechách.

Jozef Van Wissem & Jim Jarmusch – Etimasia

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img