8.6 C
Slovakia
streda, 12 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyHrdelný spev s hrdelnými tradíciami aj novými prvkami predstavia Alash v Prahe
spot_img

Hrdelný spev s hrdelnými tradíciami aj novými prvkami predstavia Alash v Prahe

Mladí hudobníci Alash a stáročné tradície hrdelného spevu. Táto kombinácia zaznie na koncerte 28. novembra v pražskom Paláci Akropolis.

Hrdelný spev je hrdá exportná značka mongolskej kultúry, ktorej vplyv prevláda aj v republike Tuva, ktorá je súčasťou Ruskej federácie. Práve na hraniciach s Mongolskom sa zrodil spev vychádzajúci nie z bránice, ale z hrdla.

Tento fenomenálny spôsob opradený mysticizmom a izolovanosťou nehostinnej krajiny sa dostal aj do západného sveta. Očaril svojou prirodzenosťou a autentickosťou, ktorú sa darí udržiavať aj napriek miznutiu starého sveta.

S odchodom skúsených hudobníkov odchádzajú aj stáročné tradície. Našťastie existujú pokračovatelia týchto tradícií ako napríklad zoskupenie Alash. Ich tvorbu vyhľadávajú aj západní muzikanti, pre ktorých je spájanie kultúr veľkou inšpiráciou.

So zoskupením spolupracoval napríklad slávny americký bendžista Bela Fléck či avantgardný jazzový súbor Sun Ra Arkestra. Trio hudobníkov z Alash vystúpi 28. novembra v pražskom Paláci Akropolis.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img