8.6 C
Slovakia
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyJanko Silan : živý básnik v unikátnom spojení - Štefan Chrappa, Piráti...
spot_img

Janko Silan : živý básnik v unikátnom spojení – Štefan Chrappa, Piráti krásy a Divadlo Štúdia Tanca

Janko Silan živý básnik
Janko Silan živý básnik

Jeden z možno posledných koncertov pred lockdownom predstaví 24. novembra v Banskej Bystrici tvorbu básnika a kňaza Janka Silana v netradičnom spojení post žánrovej hudby (post rock, psychedelic rock, ambient) a tanečného umenia v podaní tanečníkov z Divadlo Štúdia Tanca.

„Život je prečudesne milá čarokráž, No ja v ňom nemilujem kamufláž, ako sa vraví: víno pi a vodu káž! Mám radšej zaľúbenie v detských hrách a riekankách, aspoň sú jasné, jak moje básne, napríklad – dnes budeme sa hrať: Eden, beden, kočka, hrebeň (ďalej neviem), to je krach. Čím menej pravdy, tým je väčší strach. Aj malé svetlo teší v temnotách.“

Slovenský básnik Janko Silan je zvláštnym literárnym úkazom zaraďovaný do katolíckej moderny, hoci svojím dielom z nej vybočoval nielen ako člen literárnej skupiny Piráti krásy, ale aj ako solitér. Po Silanovi zostali viaceré básnické zbierky, v ktorých je znázornený jeho prerod z metafyzickej do duchovnej roviny, ako aj záujem nielen o duchovnú tvorbu, ale aj načerpávanie inšpirácii z vtedajších aktuálnych literárnych smerov (surrealizmus…) aj z ľudového umenia slovenskej proveniencie (piesne, dumky).

Básnik a kňaz dokázal zasiahnuť svojou tvorbou veriacich aj ateistov. Do svojej poézie vložil nielen nadpozemský charakter, ale najmä ľudskosť. So všetkými outsidermi, sirotami, utláčanými, vydedencami prejavoval sympatie, lebo sa vedel vžiť do ich utrpenia. Medzičlánkom medzi svetskou a duchovnou úrovňou a zároveň básnikovým odpočinkom bola príroda, v ktorej trávil dlhé hodiny na túrach.

Prorockosť, mystickosť, zádumčivosť Silanovej poézie ešte viac zvýrazní originálny autorský rukopis gitaristu Radoslava Lakoštíka, ktorý pripravil pôvodnú hudbu k básňam recitovanými, spievanými, deklamovanými aj vykričanými do sveta Štefanom Chrappom, ktorých budú sprevádzať ďalší Piráti krásy – Martina Janegová (klávesy, spev), Boris Turaz (gitara), Roman Stražanec (basgitara, violončelo), Marek Kováč (bicie).

Koncertné spracovanie básní slovenského básnika a kňaza Janka Silana po prvýkrát v spolupráci s tanečníkmi z Divadlo Štúdia tanca. Unikátne spojenie Janko Silan – živý básnik, ktoré sa už nikdy nemusí zopakovať, sa uskutoční 24. novembra v Divadle Štúdia tanca v Banskej Bystrici. Vstupenky na tomto mieste.

Zdravotná situácia nám nedávno skrížila cesty, ale predsa sme spoločne našli nový termín pre túto vcelku ojedinelú kolaboráciu hudby, tanca a poézie.

Koncert organizuje Divadlo Štúdio Tanca.

Námet a scenár projektu Janko Silan : Živý básnik : Music Press Production s.r.o. / Daniel Hevier ml. Hudba: Radoslav Lakoštík / Piráti krásy

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img