8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyJazzový trubkár Takuya Kuroda pripravuje nové piesne
spot_img

Jazzový trubkár Takuya Kuroda pripravuje nové piesne

Z provinčného japonského mesta do „pupku sveta“. Japonský trubkár Takuya Kuroda sa v New Yorku presadil a netrpezlivo sa teraz očakáva jeho piaty štúdiový album.

Japonský jazzový muzikant Takuya Kuroda prešiel dlhú cestu za úspechom. Na začiatku jeho príbehu stálo mestečko Ashiya, v ktorom sa narodil a kde získal prvé hudobné vzdelanie. Učarovala mu trúbka a jazz. Uvedomil si, že ak sa chce maximálne zdokonaliť, tak musí odísť do sveta. Japonsko síce ponúka rozličné možnosti umeleckého uplatnenia, ale tí najlepší jazzmeni hrávajú v kolíske tejto hudby, v súčasnosti v New Yorku.

Začiatky boli ťažké. V ohromnej konkurencii sa nevedel presadiť. Pred príchodom si myslel, že už má všetky dané hudobné vlastnosti podchytené, no New York mu ukázal, že toto je úlne iný svet, v ktorom sa hrá najmodernejšia fúzia a úplne iným spôsobom, než sa učí na školách.

Inšpiráciou mu bolo vystúpenie vtedy ešte devätnásťročného Roberta Glaspera s trubkárom Keyonom Harroldom a saxofonistom Loganom Richardsonom. Trio mu otvorilo brány do moderného jazzu 21. storočia. Po tomto zážitku pochopil, že musí komponovať inak. Vytvoriť si vlastný zvuk, ktorý by mohol nasiaknuť aj moderné žánre ako neo-soul a hip-hop. Prekonal aj jazykovú bariéru a po nejakom čase sa stal platným členom vzrušujúcej a vibrujúcej newyorskej scény.

Piaty štúdiový album Zigzagger bol potvrdením jeho talentu a z Takuya Kurudu sa stal vyhľadávaný sólista. Progresívnou cestičkou plánuje ísť aj na ohlásenej nahrávke, ktorá zatiaľ nemá žiadne pomenovanie. Má iba niekoľko melodických náčrtkov a japonský hudobník sa teraz usilovne snaží komponovať, aby album mohol vyjsť v budúcom roku. Hoci ešte nemá presne stanovenú koncepciu, dúfa, že sa mu podarí nájsť spojovací článok medzi jednoliatym albumom Rising Son a prekomponovanejším Zigzagger.

Takuya Kuroda – Rising Son

Nové skladby by mali okamžite identifikovať zvuk jeho trúbky, ktorá by teraz mala vykazovať chladnejšie farebné kontúry. Už teraz je isté, že bude hrať na nástroji slávnej značky – New York Bach Stradivarius Trumpet, na ktorý si zvykol po tom, čo sa presťahoval do New Yorku. Aj keď by sa mohlo zdať, že v New Yorku napevno zapustil korene, stále ho to ťahá do rodného Japonska. Nechce sa tam napevno vrátiť, ale nezabudol, že vo svojej domovine dostal pevné hudobné základy, ktoré sa teraz snaží ako mentor odovzdávať mladým talentom.

Takuya Kuroda – R.S.B.D.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img