8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySlovenská jazzová špička bude učiť a hrať v Piešťanoch – Medzinárodná jazzová dielňa Doda...
spot_img

Slovenská jazzová špička bude učiť a hrať v Piešťanoch – Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku 2023

Prvý ročník vyšiel nad očakávania. Okrem vydarenej organizácie potešil aj záujem zo strany študentov, ktorí si chcú prehĺbiť poznatky zo štúdia jazzovej hudby. Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku 2023 sa uskutoční 7. – 11. august v Piešťanoch. Po druhýkrát prinesie oceňovaných hudobníkov-pedagógov, atraktívne prednášky a workshopy, aj možnosť si zahrať na spoločných jam session. To všetko s odkazom na legendárneho perkusionistu Doda Šošoku.

Na začiatok trochu štatistiky: 72 hodín hrania, 16 svetoznámych lektorov, 70 frekventantov. 7 hudobných nástrojov. Tieto čísla predstavujú Medzinárodnú jazzovú dielňu Doda Šošoku, ktorej druhý ročník sa uskutoční od 7. do 11. augusta v Piešťanoch: ZUŠ Piešťany (dielne a workshopy), La Musica (koncerty). Hlavnou myšlienkou dielní je sústrediť na jednom mieste pedagógov – aktívnych hudobníkov a spojiť ich so študentmi, ktorí sa chcú profesionálne zaoberať jazzovou hudbou.

Organizátori chcú nadviazať na tradíciu jazzu v Piešťanoch, odovzdávať skúsenosti mladším kolegom a pomáhať tak vzdelávať novú generáciu interpretov a tvorcov. Účastníkom chcú spríjemniť ich pobyt v neopakovateľnej atmosfére kúpeľného a rekreačného mesta, kam sa už roky chodí aj za kvalitným umením. Jedným z dlhoročných propagátorov a organizátorom piešťanského hudobného života bol práve perkusionista a bubeník Dodo Šošoka, po ktorom sú jazzové dielne pomenované.

A čo čaká na prihlásených záujemcov? Prehĺbenie individuálnych vlastností aj kolektívneho hrania, teória rozšírená do praxe a veľký dôraz na improvizáciu. Tým najväčším lákadlom je možnosť pracovať so šestnástimi lektormi pôsobiacimi na univerzitách v Prahe, Brne, Budapešti s ich inovatívnymi prístupmi a metodike interpretácie. Keďže v našom školstve chýba komplexný pohľad na danú problematiku, organizátori by radi kontinuálne pracovali s mladými talentmi. Výhodou je, že nielen že učia na prestížnych školách, ale majú úspechy aj v aktívnom hraní.

Dôkazom je nedávne víťazstvo Nikolaja NikitinaĽuboša Šrámeka v Radio_Head Awards 2022 v kategórii Jazzová hudba, zahraničné úspechy Kristíny MihaľovejJakuba Šedivého v duu Lash Grey aj angažmány Martina Valihoru, Stana Palúcha v prestížnych svetových kluboch atď. Ďalšou ambíciou organiýátorov je pozývať lektorov z iných žánrov. Takto prijala pozvanie Katarína Kubošiová alias Katarzia, ktorá bude viesť textársky workshop, či Adam Kvasnica s prednáškou o DJingu.

Medzinárodná jazzová dielňa Doda Šošoku sa uskutoční v dňoch 7. – 11. augusta 2023 v Piešťanoch. Prihlasovať sa môžete do 1. augusta 2023 na www.jazzovadielna.sk/2023/

Tento projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.


Zoznam lektorov Medzinárodnej jazzovej dielne Doda Šošoku 2023

Tomáš Baroš (kontrabas, basgitara), Michal Bugala (gitara), Braňo Dugovič (klarinet, basklarinet), Kornél Fekete-Kovács (trúbka, kompozícia a využitie efektov pre dychové nástroje), Samuel Hošek (spev), Sisa Michalidesová (tvorba scénickej a filmovej hudby), Kristína Mihaľová (spev), Nikolaj Nikitin (saxofón), Stano Palúch (husle), Peter Preložník (klávesové nástroje a syntezátory), Milo Suchomel (saxofón), Jakub Šedivý (gitara), Marián Ševčík (bicie nástroje), Ľuboš Šrámek (klavír, kompozícia), Martin Valihora (bicie nástroje), Klaudius Kováč (klavír, kompozícia).

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img