8.6 C
Slovakia
utorok, 23 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyNa abonentnom koncerte SOČR si zaspieval aj Dan Bárta
spot_img

Na abonentnom koncerte SOČR si zaspieval aj Dan Bárta

3545644--epoque-quartet--1-950x0p0

Experimentálne ladený koncert Symfonického orchestra Českého rozhlasu sa odohral 1.2.2016. V rámci populárneho cyklu k „novým horizontom“ vystúpili na pódium Obecného domu v Prahe špecialisti na „crossover“ –  sláčikové teleso Epoque Quartet, spevák Dan Bárta a dirigent Jan Kučera.

Filip Jelínek – Tři skladby z dílny Illustratosphere

Na koncerte odznela aj premiérová skladba od Martina Kumžáka (Pajky Pajk, Moondance Orchestra) Šroubovice. Dlhoročný kolega a kamarát kvarteta Epoque Jan Kučera zložil vyslovene pre túto príležitosť skladbu Zrození. Hudobník a aranžér skupiny Illustratosphere Filip Jelínek prispel do repertoáru troma skladbami.

Na koncerte nechýbali ani skladby svetových velikánov akými sú jazzový gitarista Pat Metheny alebo anglický postromantický skladateľ Edward Elgar. Nie je zriedkavosťou, že si orchestrálne telesá vyberú do svojho repertoáru skladby z populárnej hudby. Takýto výber nemusí byť na škodu, dokonca niekedy je takáto kumulácia žánrov vyslovene osviežujúca a má potenciál získať si nových priaznivcov pre vážnu hudbu.

Pat Metheny – Jaco (pro smyčcové kvarteto) v podání Epoque Quartet

https://www.youtube.com/watch?v=56uO5R8cA_g

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img