8.6 C
Slovakia
sobota, 2 decembra, 2023
spot_img
ÚvodNovinkyNávrat Peržana - Rahbari so Slovenskou filharmóniou

Návrat Peržana – Rahbari so Slovenskou filharmóniou

Držiteľ niekoľkých prestížnych ocenení a pevného gesta. Iránsky dirigent Alexander Rahbari sa znovu vracia do Bratislavy, aby opäť viedol Slovenskú filharmóniu. Dnešný a zajtrajší koncert ponúkne diela autorov, ktorých delilo od seba presne jedno storočie. 

Sto rokov je v novodobých ľudských dejinách pomerne krátky čas. Za toto obdobie sa pri moci vystrieda mnoho panovníkov, vznikajú a padajú režimy, rúcajú sa dynastie, nehovoriac o technologickom pokroku. Hudobné dejiny vykazujú v tomto smere väčšiu stálosť, resp. častejší návrat do minulosti.

Keď Hector Berlioz skomponoval Fantastickú symfóniu, netušil k akým zmenám povedie. Vytvorenie programovej hudby a obohatenie orchestrálnej inštrumentácie ho učinili nesmrteľným a z jeho odkazu vychádzali ďalší autori: vedome aj nevedome.

A práve bohatú zvukomalebnosť vykazuje aj Koncert pre husle a orchester d mol, op. 46, ktorý zložil Aram Chačaturian. Arménsky skladateľ udivoval spojením folklórnych idiómov so symfonizmom, a hoci sa pri preberaní inšpiračných zdrojov pri ňom objavujú skôr mená ako Johannes Brahms či Ludwig van Beethoven, bez zmien, ktoré učinil Berlioz, by nemal také výrazové prostriedky. Už dnes a zajtra večer v podaní Slovenskej filharmónie pod taktovkou iránskeho dirigenta Alexandra Rahbariho.  Sólového partu sa zhostí juhokórejská huslistka Yoon-Hee Kim.

Slovenská filharmónia – pozvánka 2018

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Tento projekt z verejných zdrojov podporil:

spot_img
spot_img

V našom snažení nás podporujú:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img