8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZaujímavosti zo života Sama' Abdulhadi
spot_img

Zaujímavosti zo života Sama‘ Abdulhadi

Patrí k najvýznamnejším DJkám a producentkám z Blízkeho východu. Jej tanečné sety majú v sebe nádych orientu, ale zároveň v nich bije pulz berlínskej scény. Palestínska hudobníčka Sama‘ Abdulhadi vystúpi 8. júla (piatok) na festivale Pohoda.

1. Sama‘ Abdulhadi sa stala prvou palestínskou producentkou a DJkou, ktorá sa presadila na medzinárodnej scéne. Dlhé roky pôsobila v libanonskom Bejrúte, kde získavala skúsenosti v kluboch a osvojovala si tam techniku hrania.

2. O svojej tvorbe zvykne vravievať, že je v nej zakonzervované berlínske techno v libanonskom prejave. Svoje sety prispôsobuje podľa toho, či je v Európe alebo na Blízkom východe, kde začleňuje viac arabských prvkov.

3. Hoci je dnes známa ako producentka techno hudby, začínala s hiphopom a rapom, kedy po návrate do rodného mesta Ramallah (hlavné mesto Palestíny okolo pobrežia Jordánska) vybudovala okolo seba techno aj housovú scénu a komunitu. V Palestíne založila umelecký kolektív Union, v ktorom sú okrem DJ´s aj ľudia, ktorí sa zaujímajú o elektronickú tanečnú hudbu.

4. V Londýne študovala na Audio Engineering SAE Institute London, pričom v umeleckej sfére pôsobila pod menom Skywalker, pod ktorým vydala ním dva albumy (Life’s Pace, and Quantum Morphosis).

5. Istý čas pracovala aj v egyptskej Káhire, kde spolupracovala s rôznymi kapelami a pracovala ako zvukový dizajnér na rôznych filmových projektoch.

6. Mimo sveta elektronickej hudby na seba upozornila vďaka hraniu v mešite Maqam Nabi Musa (patriaca pod územný celok Jericho). Počas jej setu tam vtrhli klerici, ktorí prerušili nakrúcanie streamu. Malo to však ďalekosiahlejšie dôsledky, keď napriek tomu, že mala všetky povolenia hrať v tomto komplexe a navyše nehrala v tej najposvätnejšej modlitebnej časti, zatkli ju a prepustili ju po ôsmich dňoch väzenia až na nátlak verejnej petície, ktorú podpísalo viac ako stotisíc ľudí.

7. Tom Morello z Rage Against the Machine ju oslovil na svoj druhý štúdiový album The Atlas Underground Fire, v ktorom zintenzívnila jeho metalové riffy v skladbe On the Shore of Eternity.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img