8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyOdboj so Zuzanou Mikulcovou a Solid Move už dnes večer v Novej...
spot_img

Odboj so Zuzanou Mikulcovou a Solid Move už dnes večer v Novej Cvernovke

Solid Move a Zuzana Mikulcová patria k hudobníkom, pre ktorých bolo vždy podstatné vyjadriť svoj názor a nemlčať v čase, kedy sa spoločnosť radikalizuje a rozdeľuje klamstvami a dezinformáciami. Dnes večer zahrajú v bratislavskej Novej Cvernovke na akcii organizovanej ľuďmi, čo sa pýtajú a hľadajú odpovede na našu minulosť – Post Bellum.

„Fakty – máme sa dobre, všetky akty sú len snahou meniť svet, lebo náš život je krátky A chceme význam, svoj podpis v skale, tak individuálne každý jeden z nás, až sme zanikli v dave. V záplave info toľko triku až ticho, každý si zvykol, tak až beznádej a odpovedáš si vzlykom, to je to na mieste. Fakt sa máme zle, alebo len nuda je to, prečo nenaplníme námestie? Prečo každý kecal s nami zametie, nemáme pamäť nie, a kto sa odváži kritizovať, robí to zámerne.“ Takto presne a trefne vystihli náš život v piesni N.U.D.A. raperi a hudobníci zo skupiny Solid Move.

Nemáme pamäť – na dejiny sa pozeráme ako na skanzen spomienok, prekrúcame fakty, idealizujeme, alebo podceňujeme dôležité fakty. Ak však nevieme pochopiť svoju minulosť, tak sa nevieme pripraviť ani na budúcnosť.

Sme mladý národ a čím hlbšie a dôslednejšie budeme vedieť diagnostikovať svoju minulosť, tým rýchlejšie vyliečime naše traumy z totality – z fašizmu a komunizmu – čo je aj jednou z úloh občianskeho združenia Post Bellum, ktoré okrem rôznych aktivít robí a vydáva časopis Príbehy 20. storočia, ktorého najnovšie číslo Odboj sa venuje 75. výročiu Slovenského národného povstania: „Časopis reflektuje tému odboja jednak cez texty o Slovenskom národnom povstaní, ale snaží sa zachytiť aj odkaz odboja v dnešnom kontexte. Prináša tému odboja odrážajúceho sa v konkrétnych príbehoch ľudí, ktorí sa napríklad pripojili k SNP a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím.“

V časopise sa nachádza rozhovor so sociológom Michalom Vašečkom na tému občianska spoločnosť a aktívny občan, text od historika Ivana Kamenca, ktorý si všíma glorifikovanie aj spochybňovanie odkazu SNP, Martin Posch zase skúma vývoj odboja, o úlohe žien pri povstaní píše Erika Meszárošová, či pohľad slovenskej kinematografie na SNP z pery Barbory Vavrovej a mnoho ďalších zaujímavých textov v netradičnom grafickom spracovaní Viktórie BittnerovejMatúša Maťátka

V časopise sa nachádza rozhovor so sociológom Michalom Vašečkom na tému občianska spoločnosť a aktívny občan, text od historika Ivana Kamenca, ktorý si všíma glorifikovanie aj spochybňovanie odkazu SNP, Martin Posch zase skúma vývoj odboja, o úlohe žien pri povstaní píše Erika Meszárošová, či pohľad slovenskej kinematografie na SNP z pery Barbory Vavrovej a mnoho ďalších zaujímavých textov v netradičnom grafickom spracovaní Viktórie Bittnerovej a Matúša Maťátka.

To všetko si môžete prečítať v najnovšom čísle, ktoré pokrstia dnes večer v bratislavskej Novej Cvernovke na koncerte, kde vystúpi Solid Move a Zuzana Mikulcová. Tvorbu a vydávanie časopisu Príbehy 20. storočia podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img