8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyÓlafur Arnalds hviezdou Spectaculare Nights
spot_img

Ólafur Arnalds hviezdou Spectaculare Nights

Festival Spectaculare uvádza vzácneho hosťa – islandského hudobníka Ólafura Arnaldsa. Vráti sa do Prahy po troch rokoch.

Byť spektakulárny znamená budiť pozornosť. O niečo podobné sa snaží pražský festival, ktorý láka na zvláštne projekty svetovej elektronickej, experimentálnej, jazzovej a súdobej hudby. Zároveň hľadá prepojenie medzi vizuálnou a audiovizuálnou podobou. Jedným z hlavných ťahákov jeho koncertnej série bude islandský skladateľ Ólafur Arnalds. 

 Je to už jedenásť rokov od vydania debutu Eulogy for Evolution. Týmto počinom prekvapil metalovú scénu, v ktorej pôsobil ako bubeník v kapelách Fighting Shit či Celestine. Ten odklon nebol náhodný. Jeho kolegovia vedeli, že rád komponuje, veď pre nemeckú skupinu Heaven Shall Burn skomponoval intro a outro do ich albumu Antigone. Nezaskočil ani svojich klavírnych pedagógov. Už na škole si uvedomovali študentovu vzácnu symbiózu medzi klasikou a elektronikou, ktorú jemnými krokmi vedel prepájať.

Presne tak to urobil pri filmovej hudbe (The Hunger Games) a táto charakteristika je príznačná pre jeho sólovú dráhu i pôsobenie vo formácii Kiasmos. Dva roky trvalo kým sa opäť zatvoril do štúdia. Výsledkom je album re:member, ktorý vytvoril vďaka novým technológiám. V spolupráci s vývojárom Halldórom Eldjárnom stvoril dva špeciálne klavíry tzv. self playing piano, ktoré použil pri skladaní a nahrávaní. Unikátnu stavbu týchto nástrojov aj nové kompozície predstaví v pražskej Lucerne (12. októbra) za sprievodu sláčikového kvarteta.

Ólafur Arnalds – re:member

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img