8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyOrganizátori hudobných cien Vinyla pripravujú na jeseň nabitý program
spot_img

Organizátori hudobných cien Vinyla pripravujú na jeseň nabitý program

autor: Mária Lišková; fotografia: Václav Tvarůžka

Dnešná hudba je plná smútku a depresie, tvrdia organizátori hudobných cien Vinyla, na jeseň pripravujú sériu koncertov a prednášok.

Téma úzkostí a depresie sa donedávna v mainstreamovej hudbe vyskytovala len sporadicky. Mentálne problémy ale prestávajú byť v spoločenskom diskurze tabu a hudba rovnako nie je výnimkou. To, že o nich treba diskutovať potvrdzuje aj pripravovaná séria prednášok českých hudobných publicistov Karla Veselého a Miloša Hrocha, v réžii cien Vinyla. Tí so svojou prednáškou zavítajú 10. októbra na pražský festival 4+4 dny v pohybu, deň na to, 11.10. do ostravského plata a 23.10. do Hyacinthu v Českých Budějovicích.

Hroch a Veselý na prednáške s názvom Všechny kočky jsou šedé cielia na všetkých, ktorých zaujímajú aktuálne hudobné trendy. Venujú sa otázkam, kde sa prvýkrát v hudbe zobrala depresia a prečo je súčasná nezávislá hudba tak posadnutá smútkom. „Je to dané celkovým duchom doby, frustráciou z vývoja politiky a neistotou z budúcnosti na viacerých rovinách. Zároveň sa na tejto „vlne“ podpisuje aj to, že hudba už nie je v područí nahrávacích spoločností a hudobníci si môžu vydávať čo chcú bez výraznejších zásahov – aj vďaka tomu sa podarilo normalizovať negatívne pocity v popkultúre,“ vysvetľuje Veselý, podľa ktorého je beznádej a apokalyptické myslenie nutné nahradiť novým optimizmom a nádejou, ktorú v hudbe prezentujú napríklad David Byrne či Björk.

Cieľom hudobných cien Vinyla je zaraďovanie hudby do širšieho spoločenského kontextu, poukazovanie na kvalitnú produkciu a stieranie hraníc medzi mainstreamovou a alternatívnou hudbou. Porotu hudobných cien tvoria rešpektovaní kritici a publicisti.

Nominácie na nadchádzajúci ročník budú známe v prvej polovici decembra. Medzi víťazmi minulých ročníkov sú mená ako napríklad Povodí Ohře, Pacino, Dné či Aid Kid.

Aktuálne plánované akcie Vinyly

  1. 10. Five Seconds to Leave, Kabinet MÚZ (Brno)
  2. 10. Miloš Hroch a Karel Veselý: Všechny kočky jsou šedé, Praha – Desfourský Palác
  3. 10. Miloš Hroch a Karel Veselý: Všechny kočky jsou šedé, Ostrava – Plato
  4. 10. Miloš Hroch a Karel Veselý: Všechny kočky jsou šedé, České Budějovice – Hyacinth
  5. 10. Čáry života a Dné, Brno – Kabinet MÚZ
  6. 12. Manon Meurt + Chief Bromden, Veselí nad Moravou – Kafé v kině
  7. 12. Manon Meurt + Chief Bromden, Znojmo – Gogo Klub
  8. 12. B4 + Fotbal, Brno – Kabinet MÚZ
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img