8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyPara nad riekou je výpoveď jednej generácie
spot_img

Para nad riekou je výpoveď jednej generácie

para nad riekou

Jeden slovenský a jeden český režisér sa rozhodli oživiť spomienky troch slovenských hudobníkov, ktorý v emigrácii pokračovali vo svojej kariére. Unikátny dokumentárny snímok Para nad riekou vyrozpráva poetický, no skutočný príbeh Ľubomíra Tamaškoviča, Jána Jankejeho a Laca Décziho.

Šesťdesiate roky boli zlatou érou nielen vo svetovej, ale i v Československej hudbe. No číhajúci tieň moskovskej normalizácie nadobro stopol a mnohým československým umelcom aj preťal dobre rozbehnutú kariéru. Niektorým nadobro. A tým, čo sa nechceli podvoliť či umlčať, postavil osud pred ťažkú voľbu emigrácie. Spomienky  vrátili do minulosti jazzových hudobníkov Laca Décziho, Jána Jankejeho a Ľubomíra Tamaškoviča.

Para nad riekou – trailer

Režisérske duo Robert Kirchhoff a Filip Remunda o vzniku filmu Para nad riekou, ktorý nechce byť striktným zaznamenávaním skutočnosti, ale skôr prienikom do konania hlavných postáv, povedalo: „V podstate sme nakrúcali skupinový portrét, ale celý čas sme sa pokúšali porušovať konvenciu a životopisnú faktografiu. Aj to je dôvod, prečo dnes hovoríme o dokumentárnej jam session. Improvizovali sme ako v jazzovej muzike – niekedy sme nechali situácie úplne bez dozoru, len s kameramanom. Nazvali sme to – autoréžia,” dodali.“ Uvedenia filmu, ktorý mal svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Visions Du Reel v NYON vo Švajčiarku a slovenskú predpremiéru na MFFK Febiofest 2016, sa bohužiaľ nedožil Ľubomír Tamaškovič.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img