8.6 C
Slovakia
sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyPerla medzi súbormi - Slovenský filharmonický zbor oslavuje 70. výročie
spot_img

Perla medzi súbormi – Slovenský filharmonický zbor oslavuje 70. výročie

68 SF foto zboru 19 11 2015 © Jan Lukas

Patria k nášmu najžiadanejšiemu – vývoznému hudobnému telesu. Svoje kvality  každoročne predvádzajú v sezónne Slovenskej filharmónie. Tento krát však dostanú priestor na vlastnom podujatí. Slovenský filharmonický zbor oslávi na dnešnom galakoncerte 70. rokov od svojho založenia.

Písal sa rok 1946, kedy dirigent Ladislav Slovák dal podnet k založeniu prvej filharmonickej jednotke na Slovensku – vystupujúcej prvé roky pod jeho vedením, pod menom Slovenský filharmonický zbor. Počas siedmych dekád sa za jeho vedením vystriedali takí významní dirigenti a zbormajstri ako Valentin Iljin, Lubomír Mátl, Štefan Klimo, Pavel Baxa, Pavol Prochádzka, Marian Vach, Jan Rozehnal a Blanka Juhaňáková. Od koncertnej sezóny 2013/2014 zastáva post zbormajstra Slovenského filharmonického zboru Jozef Chabroň

Slovenský filharmonický zbor – 70. výročie

Hoci SFZ dostáva pravidelne priestor v koncertných sezónach Slovenskej filharmónie, samostatné koncertovanie je skôr príležitostné. Slávnostný koncert k 70. výročiu, ktorý sa uskutoční dnes večer o v  19:00, sľubuje skutočne zaujímavý program. Ten bude pozostávať s kombinácie svetských skladieb slovenských skladateľov (Suchoň, Cón, Gräffinger, Ferenczy, Mikula, Suchoň) a z najvýznamnejších duchovných zborových skladieb.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img