8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyPokračovanie projektu Jerzy Milian Tapes
spot_img

Pokračovanie projektu Jerzy Milian Tapes

Keď v roku 1970 Jerzy Milian začal rozvíjať pravidelnú spoluprácu s berlínskym rádiom, bol na vrchole svojich tvorivých možností. Niekoľko mesiacov predtým nahral hudbu pre televízny balet „Rivalen“. Mal za sebou tri roky úspechov s vlastným triom, spoluprácu s Gustavom Bromom a stále pokračujúce dobrodružstvo s belgickým bigbandom BRT. Tiež mal množstvo nápadov a energie, ktorú by mohol venovať nie jednému, ale dvom projektom.

V júli 1970 sa Jerzy Milian stretol vo východnom Berlíne s orchestrom Guntera Gollascha a Ensemble Studio 4 zloženým z jeho hudobníkov. Pre obidva projekty pripravil niekoľko originálnych kompozícií – od krátkych impresií ilustračnej povahy až po rozsiahle formy s viacerými témami na rozhraní jazzu a avantgardy. Celok hral mnohými farbami a pútal pozornosť nezvyčajnými aranžmánmi. Milian sa tiež podieľal na nahrávaní ako vibrafonista a väčšinu skladieb doplnil vynikajúcimi sólovými časťami. Tieto prázdninové nahrávky z roku 1970 sa ukázali byť iba predohrou k veľmi plodnej štrnásťročnej spolupráci – jedným z bodov zlomu v kariére Jerzyho Miliana.

„Stigma“ je ôsma časť série „Jerzy Milian Tapes“. Všetky piesne nahraté vo východnom Berlíne v roku 1970 sa na CD objavujú po prvýkrát. Vydanie dopĺňa brožúra s nezverejnenými fotografiami a poznámkami o nahrávkach.

Preklad vznikol za podpory Katedry slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Silvia Békesová.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img