8.6 C
Slovakia
sobota, 15 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyNovinky zo slovenskej scényVianočný koncert speváckeho zboru Adoremus a členov SKO
spot_img

Vianočný koncert speváckeho zboru Adoremus a členov SKO

Tradičný vianočný koncert speváckeho súboru Adoremus a členov SKO priblíži 26. decembra v Katedrále sv. Martina mystérium Vianoc.

Počas Vianoc sa snažíme zblížiť s Bohom, rovnako však aj vyhľadávame príležitosť stretnúť sa so svojou rodinou a priateľmi. Stretávanie sa mimo vyznačených trás a adries môže obohatiť a upevniť naše vzťahy. Na druhý sviatok vianočný, na Štefana, sa takto môžeme stretnúť na koncerte, kde zaznie výber vianočných piesní a kolied – tých ľudových aj umelých. Tradičný vianočný koncert speváckeho súboru Adoremus a členov SKO prinesie aj tento rok unikátny zážitok. Tohtoročnou novinkou bude zaradenie omšovej piesne Tebe sa tu klaniame – v úprave zbormajstra Dušana Billa.

Zaujímavé porovnanie sa núka pri dvoch spracovaní žánru vianočnej omše: Radostná zvesť od Jozefa Halma, skladateľa žijúceho v Mníchove, ktorý preniesol do svojho diela atmosféru vianočných pastorel, ľudový naturel a spevavosť na texty doktora Hlinku, s dielom Prostonárodná vianočná omša zo zbierky Andreja Kmeťa, ktorá predstavuje jeden z dôležitých zdrojov poznania vianočnej tvorby v stredoeurópskom dosahu.

Na programe vianočného koncertu je zaradené Concerto grosso g mol  č. 8 op. 6  Fatto per notte di Natale od talianskeho skladateľa Arcangela Corelliho, Pastorella Transeamus usque Bethlehem pre zbor, orchester a organ od nemeckého skladateľa Josepha Shnabela, výber zo spevov z kancionála Cantus Catholici, ktorý zostavil slovenský jezuita a básnik Benedikt Sőlőši.

Organizátori koncertu Adoremus zhodnotili výber repertoáru vianočného koncertu týmito slovami: „Príbeh o príchode Kráľa ľudských sŕdc je odetý do pestrých šiat slov, zvykov, malieb a piesni. Dramaturgia Vianočného koncertu ponúka preto pestrú paletu kolied, ktoré nám v obdivuhodnej a rozmanitej podobe po stáročia, na celom svete zvestujú zvesť biblického príbehu Tajomstva Narodenia Ježiša. Tieto piesne, spievané v období Vianoc si vždy podmaňovali srdcia ľudí. Prostá krása kolied, ich spontánna úprimnosť, ktorá vyžaruje z poetickej  aj z hudobnej zložky nás nenecháva ľahostajnými. Čím viac ich človek viac prijíma, tým jasnejšie si uvedomuje svoju chudobu, túži po pohladení duše, ktorú mu betlehemská zvesť‘ dáva. Neopakovateľnú atmosféru svätej noci, ktorá vyzýva ľudské duše k stíšeniu a prijatiu večne živej správy o Narodení, obohatí v závere koncertu obľúbená Gruberova Tichá noc.“

Vianočný koncert 26. decembra v Katedrále sv. Martina v interpretácii speváckeho zboru Adoremus, členov Slovenského komorného orchestra, sólistov Pavla Remenára, Ingrid Šatanovej a pod taktovkou zbormajstra Dušana Billa a dirigenta Ewalda Danela.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img