8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyPrichádza jar a s ňou množstvo skvelých koncertov tvrdšieho razenia
spot_img

Prichádza jar a s ňou množstvo skvelých koncertov tvrdšieho razenia

autor: Martin Saksa

S prvými jarnými slnečnými lúčmi prichádzajú nielen nové začiatky, ale aj radosť v podobe množstva výborných koncertov v rámci rockového, či metalového hudobného žánru. V nasledujúcom prehľade sa Vám snažíme priblížiť niektoré z nich, ktoré sa odohrajú v našom hlavnom meste v mesiacoch marec a apríl.

Hneď prvý marcový týždeň nás poteší vskutku delikatesná záležitosť. Poľská, progresívne rocková veličina Riverside, sa so svojou kvalitnou melancholicky ladenou produkciou zaradila už medzi celoeurópsky známe mená, čo sa podarilo máloktorej skupine z východnej Európy.

Ich minuloročný výborný album Wasteland nenechal snáď nikoho na pochybách, že aj po nečakanej strate jej zakladajúceho člena Piotra Grudzińského, kapela nestratila svoju invenciu a album je akousi hudobnou terapiou na danú tragickú udalosť. Príďte si overiť jej kvality do bratislavského Majestic Music Clubu (MMC) vo štvrtok 7. marca 2019. Ako predkapela sa predstaví holandská formácia podobného razenia Lesoir, ktorá údajne poteší všetkých fanúšikov kapiel ako Anathema, The Gentle Storm, Vuur a pod.

Riverside – Lament

Priaznivcov symfonického a gotického metalu určite poteší návšteva zostavy okolo nórskeho hudobníka Mortena Velanda s názvom Sirenia. Kapela má na konte už deväť radových albumov a zdá sa, že horúci post hlavnej speváčky sa po minuloročných turbulenciách konečne ustálil v osobe Emmanuelle Zoldan, ktorá minulý rok s kapelou naspievala už svoj druhý album Arcane Astral Aeons. Sirenia vystúpi v nedeľu 10. marca v bratislavskom Randal Clube.

Ak však nepatríte medzi gotické povahy, ale naopak, máte radi nespútanú živelnú zábavu, tak vo štvrtok 14. marca v MMC nemôžete chýbať. Na Slovensko už po niekoľký krát dorazí divoký lesný klan Korpiklaani z krajiny tisícich jazier. A aby toho nebolo málo, na cestu si so sebou zobrali aj folk metalových bojovníkov z Turisas a nórskych nezbedníkov Trollfest. Tak tomu sa povie trolý fest. To chce už len panáka vodky a pivo do ruky.

Korpiklaani – Henkselipoika

Ak sa Vám nepodarí zúčastniť sa augustových koncertov skupiny Metallica v Prahe, či vo Viedni, netreba až tak zúfať. V sobotu 23. marca sa v MMC, na koncerte s oficiálnym názvom Hudba skupiny Metallica symfonicky, predstaví jedna z najlepších Metallica cover zoskupení Scream Inc. aj so symfonickým orchestrom. Po presne dvadsiatich rokoch tak duch legendárneho albumu S&M s najväčšími hitmi v symfonickom prevedení opäť ožíva a Vy toho môžete byť súčasťou.

Staršie ročníky a milovníci metalovej hudby toho najklasickejšieho strihu majú určite vo svojich diároch poznačený dátum 26. marec (utorok). Starý pardál Udo Dirkschneider sa rozhodne do metalového dôchodku nechystá a minulý rok so svojou skupinou U.D.O. „ukoval“ vynikajúci album Steelfactory, ktorý sa nám chystá predstaviť. A dám na to jed, že príde aj na staré pecky z jeho pôsobenia v legendárnych Accept. MMC sa bude otriasať v základoch.

U.D.O. – One Heart One Soul

Pomaly sme sa prehupli do mesiaca apríl, presnejšie v jeho druhý pondelok (8.4.), kedy sa v Randali predstaví švédska progressive/power metalová formácia Evergrey. Skupina má na svojom konte desať štúdiových albumov, ale to čo sa jej podarilo na tom jedenástom z januára tohto roku, to sa len tak nepočuje. Album The Atlantic je napriek skorému dátumu minimálne ašpirantom na album roka, ak nie už rovno predčasným víťazom. Toto si rozhodne nenechajte ujsť. Spoločnosť im budú robiť: Genus Ordinis Dei (death metal, Taliansko), Bloodred Hourglass (melodic death, Fínsko) a tiež domáce stoner metalové hviezdičky Mofokiller, ktoré nedávno vydali svoje nové EP s názvom Kult.

Ak máte radi klasický hard rock nemali by ste chýbať ani na koncerte nemeckej kapely Kissin` Dynamite, ktorá vystúpi v Randal Club-e v utorok 16. apríla. Pozvánkou je najmä minuloročný výborný album Ecstasy plný hitov v štýle štadionového hard roku „osemdesiatkového“, amerického strihu, avšak zahraných sofistikovane, bez zbytočného klišé.

Evergrey – Weightless

Jediným veľkým koncertom, ktorý si na záver stručne pripomenieme, je metalová opera Tobiasa Sammeta – Avantasia. Na internete je o tom popísané už mnoho, tak len to najdôležitejšie: 27.3. (streda) Prešov – Tatran Handball Aréna a 28.3. (štvrtok) Bratislava – Hant Aréna a s odporúčaním – bude to určite veľkolepý a nezabudnuteľný zážitok!

Čo dodať? Snáď len nasledujúci zoznam ďalších zaujímavých rockových a metalových jarných koncertov. Vidíme sa na parkete, priatelia!

2.3.2019 (sobota) – Randal – Infected Rain / Dust In Mind / Klogr / Up!Great

2.3.2019 (sobota) – Re:fresh club – Mofokiller: Krst EP „Kult“ + support: Menrva & Les; Myzerábles

5.3. a 6.3.2019 (utorok a streda) – MMC – David Koller Acoustic

8.3.2019 (piatok) – Randal – Vypsaná fixa

12.3.2019 (utorok) – Randal – Pestilence

14.3.2019 (štvrtok) – Randal – Záviš

16.3.2019 (sobota) – Fuga – Besnenie zbojníkov vol. 7  Catastrofy / Fyasco / Old Hämmer / Hrdzavý nóž

16.3.2019 (sobota) – Randal – Hoten Toten

17.3.2019 (nedeľa) – Randal – Hellhammer festival 2019 – Arthedian / Frozen Winds / Kambrium / Welicoruss

23.3.2019 (sobota) – Randal – Imperial Age

25.3.2019 (pondelok) – Randal – Incantation / Rotten Sound / Defeated Sanity / Skinned /  Implore

29.3.2019 (piatok) – Randal alebo MMC – Slobodná Európa – 30 rokov

11.4.2019 (štvrtok) – MMC – Bullet For My Valentine

13.4.2019 (sobota) – Randal – Wacken Metal Battle Slovakia 2019 – západ Modern Age Dying / Frozen Blood / Head2Down / Besna / Dehydrated / April Weeps

16.4.2019 (utorok) – MMC – Vymítač / Rockopera Praha

18.4.2019 (štvrtok) – Randal – Marduk / Valkyrja + support

30.4.2019 (utorok) – MMC – Cradle of Filth / The Spirit

 

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img