8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyProjekt Fresh Air prináša čerstvý závan hudby 21. storočia
spot_img

Projekt Fresh Air prináša čerstvý závan hudby 21. storočia

k-x-firstdate-thumb-big

 

Bratislavský priestor pre súčasnú kultúru A4 prináša hudobný cyklus Fresh Air, ktorý je zameraný na súčasné trendy v umení. Otvorí ho jedna zaujímavá česko-slovenská kolaborácia, americko-nórske experimentálne duo a pocta dvom významným skladateľom hudby 21. storočia.

Dnes večer sa bude nad A4kou znášať „vzduch sviežej“ experimentálnej tvorby. Americko-nórske duo Beam Splitter prekvapí diváka meditatívnou improvizáciou, do ktorej zapája neobvyklé zvuky a ruchy. Až s frivolnou vôľou sa do hudby „obúva“ známy slovenský experimentátor Pjoni, ktorý mal pôvodne vystúpiť s arménskym multiinštrumentalistom Georgym Bagdasarom, toho na poslednú chvíľu nahradí česká violončelistka Kateřina Zochová.

Grécky skladateľ Iannis Xenakis i poľský autor Zbigniew Karkowski sa celý život pohybovali mimo tradičnú hudobnú formu. Xenakisov koncept meta-art a Karkowského hmatateľný prístup ku zvuku sú odpoveďou na strnulosť a konvencie panujúce v hudbe 21. storočia. V Bratislave ich tvorbu predstaví violončelista Anton Lukoszevieze a basgitarista Kasper T. Toeplitz v Karkowski / Xenakis Project.

Karkowski / Xenakis Project – live 2016

Podľa organizátorov zo združenia A4 – Priestor súčasnej kultúry je podujatie Fresh Air, ktoré začína už dnes večervyústením vyústením niekoľkoročného úsilia viacerých občianskych kultúrnych organizácií o vytvorenie centra na podporu a prezentáciu aktuálnych umeleckých prejavov v oblasti javiskového umenia („performing arts“) a nových médií, podporujúcich živú a inovatívnu umeleckú tvorbu.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img