8.6 C
Slovakia
sobota, 20 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyRómsky temperament, ktorý inšpiroval aj Johnnyho Deppa
spot_img

Rómsky temperament, ktorý inšpiroval aj Johnnyho Deppa

133-taraf-de-haidouks

Taraf of Haiduks je rumunská etnická skupina, ktorá pochádza z mestečka Clejani. Patrí k najpopulárnejším svetovým folklórnym kapelám. Ich rómsky temperament prebúdza k tancu a budí vo svete záujem o svoje korene.

Formácia prezentuje tradičnú hudbu tzv. lautarov, teda členov profesionálneho klanu rómskych hudobníkov.  Svoj prvý album nahrali v roku 1991 a obyvateľom Rumunska aspoň na chvíľku dali dôvod na radosť po ťažkej krvavej revolúcie. Po páde režimu sa im otvorili dvere na západ, svetoví etnomuzikológovia s nimi začali pracovať na nahrávkach a pozývať ich na koncerty. A dosiahli veľký úspech, medzi ich fanúšikov sa radí aj Johnny Depp či huslista Yehudi Menuhin.

Taraf of Haiduks – Clejani Love Song

Ich rómska vitalita korenené pestrou inštrumentáciou (husle, akordeón, flauta, kontrabas a celá škála dychových nástrojov) premieňa folklórne vnímanie skoro až na cigánsky rock and roll. Toto všetko by sa malo objaviť aj na novej doske s názvom Of Lovers Gamblers & Parachute Skirts, ktorá vychádza siedmeho apríla. Už teraz sa dá spraviť predobjednávka a to na tomto mieste.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img