8.6 C
Slovakia
pondelok, 17 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySir Georg Solti - spomienka na dirigenta v 108-albumoch
spot_img

Sir Georg Solti – spomienka na dirigenta v 108-albumoch

Jedného z najväčších dirigentov dvadsiateho storočia si vydavateľstvo Decca pripomenulo vydaním veľkého zberateľského boxu.

Stoosem CD v jednom boxe sa zdá byť skutočne megalomanským projektom. Kto však aspoň trochu pozná aktivity britského vydavateľstva Decca, tak musí oceniť komplexnosť, s ktorou pristupujú k vydavateľskej činnosti. Týmto počinom chceli zhrnúť veľkolepú kariéru jedného z najväčších dirigentov dvadsiateho storočia Sira Georga Soltiho. Zároveň si pripomenuli dvadsiateho výročie od jeho úmrtia a nedožité stopiate narodeniny.

Sir Georg Solti sa narodil v Budapešti, neskôr emigroval do Londýna a stal sa jedným z najzásadnejších dirigentov minulého storočia. Angažoval sa v koncertnom aj v opernom repertoári za čo získal až tridsaťjeden Grammy ocenení. Dosiaľ túto dominanciu nikto neprekonal. Decca predstavuje profilový box, na ktorom sa nachádza stoosem nahrávok, ktoré pripomenú aj stodvadsiate piate výročie súboru Chicago Symphony Orchestra. Sir Georg Solti viedol tento súbor niekoľko rokov a nahral s ním neuveriteľných stoosem albumov. Nahrávky idú chronologicky a pokryli široký rozsah repertoáru od osemnásteho storočia až po modernu. Zberateľský box nie je určený iba hudobným fajnšmekrom, ale aj pre  muzikológov, ktorí tak získajú dostatočný materiál na dôkladné zanalyzovanie jedného z najvýraznejších dirigentov minulého storočia.

Georg Solti – In Rehearsal & Performance

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img