8.6 C
Slovakia
štvrtok, 13 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySúťaž Mikuláša Schneidera Trnavského sa opäť vracia
spot_img

Súťaž Mikuláša Schneidera Trnavského sa opäť vracia

FB_BANNER_806_X_806px_FINAL

Dnešným dňom sa začala jedna z našich najstarších vokálnych súťaží. Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera Trnavského pobeží medzi 21. až 27. májom.

„Keby som bol vtáčkom, letel by som za les. Pozrieť sa, čo robí, pozrieť sa, čo robí mamička moja dnes.“ Slová ľudovej piesne, ktorú upravil Mikuláš Schneider Trnavský, spievalo mnoho slovenských umelcov. Spomeňme napríklad precítenú interpretáciu Petra Dvorského či Pavla Bršlíka. Obaja páni sú laureátmi prestížnej speváckej súťaže, ktorá je pomenovaná po jednom z najvýznamnejších slovenských skladateľov. Tvorba Mikuláša Schneidera Trnavského je orientovaná na slovenskú pieseň a tvorí anticipáciu medzi neskorým romantizmom a slovenskou hudobnou modernou.

Mikuláš Schneider Trnavský – Keby som bol vtáčikom

Trnavský bol činorodým tvorcom a jeho kompozičná činnosť sa nesie v mnohých hudobných žánroch, hoci jeho najväčšou doménou sa napokon stala slovenská pieseň. Lyrizmus, citovosť a dôraz na melodickú líniu badať v mnohých jeho zbierkach. Najznámejšie z nich sú Slzy a úsmevy, Zo srdca a Nad kolískou. Mikuláš Schneider Trnavský spracoval básne viacerých slovenských básnikov. S mnohými z nich sa aj priatelil, veď napokon Svetozár Hurban Vajanský mu pridal priezvisko Trnavský, aby vyzdvihol jeho národné cítenie. Tvorba trnavského rodáka bola bytostne spätá s mestom Trnava, kde sa už po dvadsiaty druhý krát uskutoční na jeho počesť Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera Trnavského. Tá sa oficiálne začala dnešným dňom a potrvá až do piatku 26. mája.

Po sedemročnej prestávke sa opäť uskutoční ďalší ročník speváckej súťaže, ktorá otvorila dvere na koncertné pódia mladým interpretom, ktorí dnes patria k etablovaným umelcom. Za všetkých možno spomenúť Petra Dvorského, Magdalénu Koženú, Dalibora Jenisa, Miroslava Dvorského, Pavla Bršlíka či Pavla Remenára.

Mikuláš Schneider Trnavský – Prsteň

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img