8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyEtnicky a hudobne pestrá tvorba Besh o droM
spot_img

Etnicky a hudobne pestrá tvorba Besh o droM

besh-big

O tom, že maďarskí hudobníci sú v tesnom spojení s ľudovou tradíciou niet najmenších pochybností. No existujú kapely, ktoré sa presadili aj mimo folklórneho sveta a vedia osloviť

Besh o droM patria k najpopulárnejším maďarským formáciám. Vo svojej tvorbe používajú čriepky z jazzovej hudby či vplyvy židovskej, tureckej, egyptskej, libanonskej, arménskej či balkánskej kultúry. Iste mnohým fanúšikom world music pripomenú poľskú formáciu Dikanda, ale Besh o droM majú ešte temperamentnejšiu interpretáciu a väčší príklon k „rockovému prejavu“,  napriek tomu, že v ich skladbách budete počuť iba akustické nástroje.

Besh o droM – Meggyujtom a Pipam

Ich prejav ocenilo aj zahraničné publikum, výsledkom čoho boli dva úspešné koncerty na prestížnom Montreal International Jazz Festivale v roku 2004 a 2012 a množstvo ďalších koncertov po celom svete. Objavili ich tak isto filmári, legenda maďarskej kinematografie Miklós Jancsó použila hudbu Besh o droM do filmu Last Supper at the Arabian Gray Horse. Kapela je momentálne na koncertnom turné po Maďarsku, ktoré zavŕšia účasťou na Sziget Festivale. A potom sa 22. augusta predstavia na slovenskom reggae festivale Uprising, ktorý sa posledné roky otvára aj iným žánrom.

Besh O Drom – Ha Megfogom az Ordogot

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img