8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
ÚvodReportyNezatracujte idoly z 80. rokov, Billy má šťavu aj v súčasnosti
spot_img

Nezatracujte idoly z 80. rokov, Billy má šťavu aj v súčasnosti

billy-10

Jeden z najpopulárnejších spevákov osemdesiatych rokov prehupol do dvadsiateho prvého storočia poľahky. Síce s pár vráskami na tvári a duši, ale rock and roll si u neho nevyžiadal žiadnu vážnejšiu daň. Billy Idol sa nemusí za svoju súčasnú produkciu vôbec hanbiť a jeho koncerty nie sú tak nostalgickou spomienkou, ako to je v prípade mnohých jeho kolegov. Billy Idol mal na open air koncerte vo Viedni úspech so súčasnými skladbami, ako aj s najslávnejšími hitmi.

Ikonický účes, seba stredné vystupovanie a suverénne gestá. Takto si pamätáme Billy Idola na začiatku jeho kariéry a taký je vlastne dodnes. Tento rok oslávi jubilejných šesťdesiat rokov a stále je vo vynikajúcej kondícii, čoho svedkom bolo aj bratislavské publikum minulý rok. Tento krát naše hlavné mesto obišiel a jeho pekelne čierny tour bus zaparkoval pred viedenskou Arénou.

Od začiatku svojho vystúpenia pôsobil nesmierne pozitívne, sympaticky a neustále sa usmieval na svojich fanúšikov. Kým v minulosti mu niektoré média vyčítali, že sa len pomaličky zoznamuje s divákmi, tento krát nenechal nič na náhodu a už od začiatku s veľkou chuťou komunikoval, rozhadzoval bubenícke paličky do davu a obdarúval fanúšikov ďalšími zberateľskými artefaktmi.

Billy Idol – Save Me Now

Do prvých dvadsiatich minút zaradil hneď niekoľko nových skladieb z poslednej nahrávky Kings & Queens of the Underground a Can’t Break Me Down a Save Me Now môžu energiou a melodickými nápadmi hravo konkurovať jeho najväčším hitom.

Billy Idol – Can´t Break Me Down

Spevákov barytónový hlas má špecifickú farbu, ktorá piesne korení, napriek tomu, že vôbec nemá veľký rozsah. A v niektorých momentoch to naživo Billy proste nevytiahne. Intonácia bola v nižších polohách v poriadku, ale vo výškach pracoval s hlasivkami neprirodzene a nesprávne. Na druhej strane treba uznať, že si na viedenskom koncerte dosť veril a išiel aj do fráz, ktoré mu vôbec nesadli.

Billy Idol robil na publikum teatrálne, avšak priateľské gestá, svoj vrúcny vzťah prejavoval všetkým členom kapely, ale najviac gitaristovi Steve Stevensovi, ktorému je vďačný za celú svoju kariéru. Stevens niekoľko krát predviedol prečo je považovaný za najuniverzálnejšieho gitaristu z rockovej scény, keď v sóle prešiel od flamenca, fusion, hardrocku, až do notoricky známej Starway To Heaven a tento fór ešte podčiarkli svetlá, ktoré v tejto chvíľke párkrát zablikali.  Stevensove najväčšie čaro spočíva v tom, že vie piesňam ponúknuť nenápadne, no ľahko zapamätateľné melodické nápady, ktoré sú dominantné v celej harmónii.

Steve Stevens – guitar solo live Hamburg 2014

Najväčším hitom Idolovej kariéry Rebel Yell sa koncert neskončil, ale pokračovalo sa ešte s prídavkom White Wedding a coververziou Mony Mony od Tommy James & the Shondells.

Zapadajúce slnko a farebná dúha po búrke ešte viac zvýraznili priestor viedenskej Arény dýchajúcej géniom locci a atmosférou secesných rakúskych umelcov. Nám Slovákom tak zostáva iba tichá priateľská závisť nad tým, že rakúski promotéri majú možnosť spraviť koncert svetoznámych hudobníkov na tak príznačnom mieste.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img