8.6 C
Slovakia
streda, 21 apríla, 2021
Home Novinky Tieto hity sa navždy zapísali do histórie, The Beach Boys ich zahrajú...

Tieto hity sa navždy zapísali do histórie, The Beach Boys ich zahrajú v Bratislave

tour-header

Písal sa rok 1969 a príchod jednej z najpopulárnejších skupín na svete do krajiny zo sovietskeho bloku spôsobil hotové šialenstvo.

The Beach Boys spôsobili v Prahe a Bratislave ošiaľ. Dnes sa datuje rok 2017, bratislavské korzo už nie je miestom stretávania mládeže, ale zahraničných turistov, a prítomnosť zahraničných hudobníkov býva bežnou záležitosťou, no koncert The Beach Boys v bratislavskej Inchebe (13.júna) bude nesporne kultúrnou udalosťou tohto leta. Koncerty americkej legendy stále sprítomňujú nostalgiu leta lásky. Sú plné hitov a nekončia pod dve hodiny. Poďme si pripomenúť piesne, ktoré zmenili dejiny populárnej hudby a podľa zverejneného koncertného set listu určite zaznejú aj v Bratislave.

Debutový album z roku 1962 otvára singel Surfin’ Safari, ktorým v súčasnosti The Beach Boys otvárajú svoje koncertné turné. Touto skladbou zahájili kedysi americkí hudobníci útok na anglickú hitparádu, odkiaľ sa ich sláva začala šíriť ďalej do Európy.

The Beach Boys – Surfin` Safari

Tematika surfovania bola pre plážových chlapcov zo slnečnej Kalifornie samozrejmá. Prvé tri albumy obsahovali v názvosloví pojem surfovanie. Pieseň Surfin USA pochádza z toho druhého a textu napísal Brian Wilson na motív melódie Sweet Little Sixteen od Chucka Berryho.

The Beach Boys – Surfin USA

Možno si ešte spomeniete, že seriálový mimozemšťan Alf mal priateľku Rhondu, ktorú zanechal na planéte Melmac. Ľútosť za týmto rozhodnutím vyjadril v piesni Help Me, Rhonda z tvorby The Beach Boys. Text spoločne napísali Brian Wilson a Mike Love a pochádza z albumu Today!

The Beach Boys – Help Me, Rhonda

The Beach Boys to nie sú iba dokonalo zladené vokály a harmónia, tvorba týchto hudobníkov bola v istom momente poznačená psychedéliou a tento tvar prešiel do zaujímavej podoby v piesni Good Vibrations. Je jednou z najlepších piesní z autorského tandemu Mike Love – Brian Wilson. Skladba sa viackrát prerábala a má dve roviny: rock and rollovú a psychedelickú. Prechod medzi týmito dvoma svetmi patrí k tomu najdokonalejšiemu, čo vzniklo v hudbe šesťdesiatych rokov.

The Beach Boys – Good Vibrations

Sila vokálov plážových chlapcov sa naplno ukázala v piesni Fun Fun Fun. Spor medzi rebelujúcou dcérou a prísnym otcom o automobil vznikla na základe skutočných udalostí okolo Dennisa Wilsona. Opäť je tu prítomná stopa Chucka Berryho, od ktorého si tento krát hudobníci z Beach Boys požičali gitarový riff z jeho piesne Johnny B. Goode.  

Beach Boys – Fun Fun Fun