8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyTieto hity sa navždy zapísali do histórie, The Beach Boys ich zahrajú...
spot_img

Tieto hity sa navždy zapísali do histórie, The Beach Boys ich zahrajú v Bratislave

tour-header

Písal sa rok 1969 a príchod jednej z najpopulárnejších skupín na svete do krajiny zo sovietskeho bloku spôsobil hotové šialenstvo.

The Beach Boys spôsobili v Prahe a Bratislave ošiaľ. Dnes sa datuje rok 2017, bratislavské korzo už nie je miestom stretávania mládeže, ale zahraničných turistov, a prítomnosť zahraničných hudobníkov býva bežnou záležitosťou, no koncert The Beach Boys v bratislavskej Inchebe (13.júna) bude nesporne kultúrnou udalosťou tohto leta. Koncerty americkej legendy stále sprítomňujú nostalgiu leta lásky. Sú plné hitov a nekončia pod dve hodiny. Poďme si pripomenúť piesne, ktoré zmenili dejiny populárnej hudby a podľa zverejneného koncertného set listu určite zaznejú aj v Bratislave.

Debutový album z roku 1962 otvára singel Surfin‘ Safari, ktorým v súčasnosti The Beach Boys otvárajú svoje koncertné turné. Touto skladbou zahájili kedysi americkí hudobníci útok na anglickú hitparádu, odkiaľ sa ich sláva začala šíriť ďalej do Európy.

The Beach Boys – Surfin` Safari

Tematika surfovania bola pre plážových chlapcov zo slnečnej Kalifornie samozrejmá. Prvé tri albumy obsahovali v názvosloví pojem surfovanie. Pieseň Surfin USA pochádza z toho druhého a textu napísal Brian Wilson na motív melódie Sweet Little Sixteen od Chucka Berryho.

The Beach Boys – Surfin USA

Možno si ešte spomeniete, že seriálový mimozemšťan Alf mal priateľku Rhondu, ktorú zanechal na planéte Melmac. Ľútosť za týmto rozhodnutím vyjadril v piesni Help Me, Rhonda z tvorby The Beach Boys. Text spoločne napísali Brian Wilson a Mike Love a pochádza z albumu Today!

The Beach Boys – Help Me, Rhonda

The Beach Boys to nie sú iba dokonalo zladené vokály a harmónia, tvorba týchto hudobníkov bola v istom momente poznačená psychedéliou a tento tvar prešiel do zaujímavej podoby v piesni Good Vibrations. Je jednou z najlepších piesní z autorského tandemu Mike Love – Brian Wilson. Skladba sa viackrát prerábala a má dve roviny: rock and rollovú a psychedelickú. Prechod medzi týmito dvoma svetmi patrí k tomu najdokonalejšiemu, čo vzniklo v hudbe šesťdesiatych rokov.

The Beach Boys – Good Vibrations

Sila vokálov plážových chlapcov sa naplno ukázala v piesni Fun Fun Fun. Spor medzi rebelujúcou dcérou a prísnym otcom o automobil vznikla na základe skutočných udalostí okolo Dennisa Wilsona. Opäť je tu prítomná stopa Chucka Berryho, od ktorého si tento krát hudobníci z Beach Boys požičali gitarový riff z jeho piesne Johnny B. Goode.  

Beach Boys – Fun Fun Fun

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img