8.6 C
Slovakia
nedeľa, 3 marca, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyTom Jones je viac ako Sex Bomb a Thunderball

Tom Jones je viac ako Sex Bomb a Thunderball

autor: Pavol Gajdoš

A príde to znovu dokázať na Slovensko! Exkluzívne priestory bratislavského hradu a takisto exkluzívnu (nemalú) cenu lístkov z pred štyroch rokov vystriedajú tentoraz priestory NTC.

Halový koncert poteší určite nielen nižším vstupným, ale aj povaha vystúpenia bude rozhodne bližšia a otvorenejšia rôznym vrstvám fanúšikov. Tiger z Walesu začal svoju kariéru v polovici šesťdesiatych rokov a jeho silný, robustný barytón je aj dnes hlavným poznávacím znamením už 78 ročného umelca. V očiach verejnosti je Jones „easy listening“ spevák známy hlavne skladbami ako Sex Bomb, Delilah, či bondovky Thunderball. Pri hlbšom pohľade na jeho kariéru je však oveľa viac.

Jonesov hlas nesie v sebe Ameriku s príchuťou bluesu, soulu i kantilény z polky minulého storočia, ktoré obohacuje o britskú emotívnosť  a európsku hĺbku.  Vo vrcholiacej Beatlemánii sa prihováral skôr rodičom šalejúcich tínedžerov, no koncom dekády aj vďaka vlastnej televíznej show dokázal, že vie umelecky držať krok aj s rockermi. Okrem jeho nezameniteľného hlasu bola a dodnes je jeho najväčšou zbraňou prirodzenosť. Na pódiu sa cíti ako ryba vo vode a dobre vie, že keď sa nesnaží, vtedy je najautentickejší.

Aj napriek tomu, že Jones je blízkym priateľom britskej kráľovskej rodiny a hrdým nositeľom titulu Sir, stále pôsobí skromne a pri zemi. Jeho otec bol baník a mladý Tom súbežne so štartom kariéry nemal problém manuálne pracovať  v továrni. No neskôr vďaka svojim hlasovým aj umeleckým kvalitám dokázal nadviazať spojenie s publikom na štadiónoch, festivaloch, na súkromných koncertoch miliardárov, alebo na obývačkových vystúpeniach, hoci aj v mikine:

Tom Jones vždy vynikal aj výberom svojich spolupracovníkov. Skúste sa započúvať do orchestrálnych aranžmánov, o život hrajúcich big bandov, alebo minimalistického gitarového doprovodu na jeho „umeleckých“ albumoch Praise and Blame (2010) alebo Ghost in the Room (2012). Tu si trúfa aj na textovo a výrazovo náročnejšie skladby najväčších pesničkárskych ikon . A je rovnako presvedčivý v štúdiu, ako aj naživo. Práve jeho verzie Tower of Song (Leonard Cohen) a What Good am I (Bob Dylan) sú moje hlavné argumenty, keď sa ľudia uškŕňajú po vyznaní, že Tom Jones je môj obľúbený spevák.

Nič na tom nemení, že popri tom je porotcom mamutích televíznych speváckych súťaží a na konte má viac ako sto miliónov predaných albumov. Rovnako šarmantne pôsobí v roli nestarnúceho lámača sŕdc, ako aj v roli speváka, ktorí nie zriedkavo dá svoj veľký hlas do služieb charatatívnych podujatí.

Aktuálny album z roku 2015 nesie meno Long Lost Suitcase a je zavŕšením trilógie nahrávok, ktoré produkoval nadaný britský multitalent Ethan Jones. Spevák na ňom vzdáva poctu svojim koreňom a hudobníckym hrdinom. 

Sir Tom Jones je aj dnes, alebo práve dnes pôsobivým umelcom, postavou, ktorá v sebe nesie múdrosť viac ako pol storočnej kariéry, stále nenútene rozdáva energiu šesťdesiatok a umelecký zvláda spievať najhlbšie piesne. Korunou všetkého je stále nestarnúci  zvonivý hlas a bytie zrodené pre pódium, ktoré si nepotrebuje získavať publikum veľkou produkciou, či kontroverziami. Kokteil namiešaný zo všetkých týchto svetov si treba prísť vychutnať  vo štvrtok dvadsiateho Júna do Bratislavy.

spot_img
spot_img
spot_img