8.6 C
Slovakia
pondelok, 17 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyTrojjedinečný Paolo Nutini rozospieva susednú Viedeň
spot_img

Trojjedinečný Paolo Nutini rozospieva susednú Viedeň

untitledFolk, country a R&B v jednom: Paolo Nutini už čoskoro vo Viedni Škótsky prízvuk, talianske meno a svetová hudba. Tak by sa dal v skratke opísať 27­ ročný Paolo Nutini. Na konte má tri albumy, popredné priečky v britských albumových hitparádach, desiatky vypredaných sál a čoskoro aj koncert vo viedenských halách Gasometer.

Paolo je synom talianskeho otca a škótskej mamy, čo vysvetľuje aj to meno, aj ten prízvuk. Hoci od neho v mladosti očakávali, že bude pokračovať v šľapajach svojho otca a prevezme rodinný fastfood, Paolo sa rozhodol venovať hudbe. A dobre urobil. Prvý album These Streets vydal v roku 2006 v produkcii Atlantic Records. Najväčším hitom bol singel Last Request, ktorý sa vďaka svojej obľúbenej téme lásky a rozchodu hrával v hitparádach a často „zneužíval“ v speváckych súťažiach ako X Factor. Z albumu sa predalo vyše 3 a pol milióna kusov a získal veľmi dobré hodnotenia.

 


 

V roku 2009 prišiel na rad album Sunny Side Up. Ako už naznačuje názov, je to extrémne pozitívna a veselá záležitosť, ktorá vám spraví slnečnú náladu aj v najväčšej búrke. Singlom albumu je skladba „Candy„, ktorá je jednou z najúspešnejších z Nutiniho tvorby a aj jedna z najlepších (hoci…to je veľmi subjektívne:) ). Paolo tu tak, ako pri prvom albume popreplietal niekoľko hudobných štýlov od folku cez pop, country či blues až po soul či R&B. V Británii a Írsku dobyl v rebríčkoch naj albumov prvú priečku.

 

 


Po tomto úspechu prenikli na verejnosť správy o treťom albume Caustic Love v decembri minulého roku. Prvý singel Scream (Funk My Life Up) bol v januári tohto roku vypustený najprv digitálne, o pár mesiacov aj fyzicky. Album sa dostal na trh v polke apríla a kritici ho ohodnotili ako najlepší britský R&B album od 70. rokov minulého storočia. Najväčším hitom Caustic Love sa stala skladba Iron Sky.


 

Okrem svojej hudby, ktorú si, mimochodom, píše sám, zaujal mnohých aj svojim výzorom. Popri hudobných cenách získal aj viacero ocenení za štýl. Paolo je známy tým, že z jeho koncertov odchádzajú ľudia nadšení a jeho vystúpenia stoja za to. Už 17. novembra si to vo viedenských halách Gasometer môžete vyskúšať na vlastnej koži…alebo skôr ušiach.

| autor: Jana Tutková (musicpress.sk)

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img