8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyÚspešné koncertné turné Slovenskej filharmónie po Južnej Kórei
spot_img

Úspešné koncertné turné Slovenskej filharmónie po Južnej Kórei

20151019_083843

Slovenská Filharmónia sa prednedávnom vrátila zo svojho úspešného koncertného zájazdu z Južnej Kórei. Počas týždňového turné odohrali filharmonici päť koncertov v štyroch kórejských mestách.

Historicky išlo o druhú návštevu Južnej Kórei, tú prvú absolvovali ešte v roku 2007, keď ju spojili s japonským turné. Samotná príprava bola síce náročná, ale z organizačného hľadiska sa nevyskytli žiadne ťažkosti, o čom rozpráva manažérka Slovenskej filharmónie, Tatiana Schoeferová: „Potešilo nás, že plán, na ktorom sme mesiace pracovali, bol dodržaný bez akýchkoľvek zmien na mieste.  Doma aj na zájazdoch nás vždy potešia plné koncertné sály. Publikum nás prijalo veľmi srdečne, v každej sále sme po posledných tónoch  počuli obrovské BRAVO spojené po záverečnom koncerte v Tongyeongu so standing ovations„.

Slovenská filharmónia – live 2012

Na filharmonikov zapôsobili veľkolepé koncertné sály zo špičkovou akustikou a zázemím, podľa slov manažérky mali najväčšiu radosť z koncertov v sále Daegu a Tongyeongu – ich kapacita je okolo dvetisíc miest. Ani atmosféra zo samotných koncertov nebola totožná, každé vystúpenie bolo koncipované pre rôzny typ publika, keď SF zahrala pre štátnych zamestnancov, mládež aj širokú verejnosť: “ Koncert pre mládež a štátnych zamestnancov v meste Sejong bol spontánnejšie až rodinne prijatý.  Bol organizovaný pre štátnych zamestnancov bez prístupu verejnosti. Novopostavené „mesto“ Sejong, je druhé hlavné mesto štátu, kam sa sťahujú ministerstvá a rôzne  štátne úrady.  Boli sme vôbec prvým zahraničným orchestrom,  ktorý tu hral.  Na skúšku  prišli deti štátnych zamestnancov, ktoré tvoria  mládežnícky orchester. Zúčastnili sa skúšky a následne sa s filharmonikmi odfotili na pódiu. V mestách, kde sa konajú festivaly a koncertné sezóny /  Deagu a Tongyeong/, bolo publikum veľmi vyspelé“, hovorí Schoeferová.

Koncertný program pozostával z abonentnej časti SF (predohra Johanna Nepomuka Hummela Mathilde von Guise, Koncert pre husle a orchester D dur, op.35 Piotra Iľjiča , Symfóniu č. 7 d mol, op. 70 Antonína Dvořáka ), ktorú súbor obohatil o ďalšie diela (Koncert pre klavír a orchester č. 2 f mol op. 21 Fryderyka Chopina a Koncert pre husle a orchester e mol op. 64 Felixa Mendelssohna Bartholdyho) aj s kórejskými sólistami: klaviristom Von Kimom a huslistkami Yoonhee Kim, Fabiola Kim pod taktovkou Heiko Mathiasa Förstera.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img