8.6 C
Slovakia
utorok, 9 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyVojtik verí, že ľudia sú si rovní, preto si žije svoj Detviansky...
spot_img

Vojtik verí, že ľudia sú si rovní, preto si žije svoj Detviansky sen

Silný text s odkazom, že všetci ľudia sú si rovní, ale niektorí sú v spoločnosti rovnejší a iní zase vytláčaní na perifériu. Queer hudobník Vojtik z Detvy sa inšpiroval skladbou známej americkej umelkyne.

„Nikdy nebudem kráľovná venčeka pre svoju krv a srdce dúhove, navždy budem v zadných laviciach nikdy nebudem rovný človek..“ na aktuálnu tému neznášanlivosti spravil song queer hudobník s umeleckým pseudonymom Vojtik, ktorý spieva o beznádeji v skladbe Detviansky sen. Táto pieseň pochádza z pripravovaného albumu, na ktorom umelec momentálne pracuje.

Svoje vyjadrenie sformuloval aj pre magazín Music Press.sk: „Môj nový singel Detviansky sen vznikol z myšlienok teenegerskej vzbúri proti systému, ktorý je postavený na tom aby ľudia iní ako hetero bieli muži sa vedeli uživiť. Táto skladba bola originálne cover na American Teenager od Ethel Cain, no po prečítaní textu a uvedomenia si jeho hodnoty som sa rozhodol z toho spraviť ďalšiu skladbu do môjho albumu, na ktorom pracujem.“

„Skladba opisuje prostredie v ktorom som vyrastal, prostredie, ktoré mi často dávalo a aj dáva pocítiť, že sem nepatrím. Odmala počúvam príbehy queer ľudí, najmä trans žien, ktoré sú odkázané na prostitúciu, pretože ich nikde nechcú zamestnať. Od mala počúvam príbehy Rómov, ktorých nechcú prijať do spoločnosti. Systém, ktorý nás natlačil do jednej škatuľky a teraz nás za to karhá.“

„Detviansky Sen je teenage anthem pre stratenú generáciu. Detviansky Sen je pre duše, ktorých budúcnosť je v tejto krajine neistá. Detviansky Sen je sen o prežití. Ku komu nariekať, keď vás nikto nepočúva. K nebesám? Ako výrok Ethel Cain hovorí „Boh ťa ľúbi, no nie natoľko aby ťa zachránil“.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img