8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyVreštiaci orol soulu odišiel do hudobného neba
spot_img

Vreštiaci orol soulu odišiel do hudobného neba

Život amerického funkového a sólového speváka si vzala rakovina. V sobotu vo veku šesťdesiatosem rokov zomrel Charles Bradley – prezývaný ako vreštiaci orol soulu.

Život Charlesa Bradleya nebol príliš jednoduchý. Ako to u väčšiny hudobníkov býva, aj Charles si musel prejsť zložitým detstvom a dospievaním. Narodil sa na Floride ale od svojich ôsmych rokov vyrastal v New Yorku. Ako tínedžer ale opustil domov a túlal sa kam ho srdce viedlo. Nakoniec sa usadil v Brooklyne. Charles si dlho zarábal na živobytie pod prezývkou Black Velvet ako napodobňovateľ Jamesa Browna, ktorý bol pre neho veľkým vzorom.

Usmialo sa na neho šťastie, keď ho objavil spoluzakladateľ nahrávacej spoločnosti Daptone – Gabriel Roth. Práve cez Gabriela sa Charles zoznámil s Tomom Brenneckom – významným gitaristom a skladateľom skupiny The Bullets. Tom pozval Charlesa na skúšku so svojou kapelou a tým položil základ úspešnej spolupráce. Neskôr sa Brenneck stal jeho producentom. Prvá nahrávka v podobe vinylového singla mu vyšla až keď mal päťdesiattri rokov. V nahrávacej spoločnosti Daptone Records následne nahrával ďalšie skladby. Rok 2011 bol pre Bradleya mimoriadne úspešný. Debutový album No Time for Dreaming, ktorý obsahoval desať piesní sa stal jedným z najlepšie hodnotených albumov roka. Z takmer neznámeho speváka sa odrazu stala senzácia. Bradley sa k svojmu úspechu vyjadril skromne: „Trvalo síce šesťdesiatdva rokov, kým ma niekto objavil, ale vďaka Bohu. Niektorých ľudí neobjavia nikdy.“

Charles Bradley – The World

https://www.youtube.com/watch?v=moiUyFQQE-0

Emotívny životný príbeh Bradleya má aj svoje filmové spracovanie. Dokument s názvom Soul of America mal premiéru na jar 2012 v Austine. Dokument skúma Bradleyovo detstvo na Floride, neľahké dospievanie, ťažký dospelácky život, ale aj sladkú chuť slávy na festivaloch po celom svete, mimo iného aj na Colours of Ostrava. Charles vydal v Daptone Records ešte dva albumy: Victim of Love a Changes, ktorého názov bol inšpirovaný coververziou piesne Changes od Black Sabbath.

Charles Bradley – Changes

Minulý rok mu diagnostikovali rakovinu a pre zdravotné problémy zrušil kanadské turné aj vystúpenia na folkovom festivale v Cambridge. Soulový talent naposledy vydýchol v Brooklyne v blízkosti svojich najbližších.  Česť jeho pamiatke.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img