8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkySpevák, literát, vizionár a čerstvý šesťdesiatnik Nick Cave na turné po Európe
spot_img

Spevák, literát, vizionár a čerstvý šesťdesiatnik Nick Cave na turné po Európe

Čierne havranie vlasy a hlas plný dráždivej temnoty. Synonymá pre osobu Nicka Cavea, ktorý oslávil včera šesťdesiate narodeniny.

V jeho očiach je badateľný smútok, v čiernych vlasoch sa ligocú šediny a vrásky na jeho tvári symbolizujú životné skúsenosti – pekné a aj bolestné. Smrť syna mu vryla do tváre žiaľ, ale Nick Cave si zaslúži obdiv pre schopnosť ako sa s touto bolesťou dá žiť.  Detstvo nemal jednoduché a najviac ho podľa jeho slov poznamenala smrť otca. Láska k hudbe a k umeniu Nickovi pomohla bolesť prekonať. Po strednej škole začal študovať maľbu. Jeho snom bolo stať sa maliarom, ale v roku 1977 bol zo školy vyhodený. Začal sa teda naplno venovať hudbe a bohužiaľ aj drogám. Rok 1984 bol začiatkom skupiny The Bad Seeds. O ich tvorbe sa často hovorí ako o zmesi rocku, gospelu, bluesu a post punku.

Nick Cave & The Bad Seeds – Henry Lee

Nickove texty sú mimoriadne emocionálne a zobrazujú jeho obsesie – lásku, smrť a náboženstvo. So štyrmi spoluhráčmi z Bad Seeds vytvoril v roku 2006 vedľajší projekt, Grinderman. Okrem toho sa venuje písaniu scenárov a kníh. V roku 2015 spevákom otriasla smrť milovaného syna Arthura, ktorý sa zabil skokom z útesu. Svoju bolesť pretavil do albumu Skeleton Tree, kde sa smútok vanie celým albumom, aj do dokumentárneho snímku One More Time With Feeling. „Ľudia hovoria, že Artur žije ďalej v mojom srdci. Mám ho stále v srdci, ale on už nežije“, hovorí Nick v spomínanom dokumente.

Nick Cave & The Bad Seeds – Jesus Alone

Nick Cave sa včera dožil šesťdesiat rokov a práve týmto dňom sa začala európska časť jeho koncertného turné. Od 24. do 30. septembra Nick precestuje Veľkú Britániu, kde poctí mestá Bournemouth, Manchester, Glasgow, Nottingham a Londýn. Potom príde na rad stredná Európa a postupne sa predstaví vo Varšave, Prahe a vo Viedni. Práve pražský koncert, ktorý sa chystá 1. novembra bude veľmi emotívny, keďže Nick Cave sa v dokumentárnom snímku One More Time With Feeling obdivne vyjadril aj k fotografovi a maliarovi Miroslavovi Tichému a k českému prostrediu ho viaže intímny vzťah.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img