8.6 C
Slovakia
štvrtok, 11 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyVypsaná Fixa sa ešte celkom nevypísala
spot_img

Vypsaná Fixa sa ešte celkom nevypísala

autor: Daniel Hevier ml.

Zdá sa to neuveriteľné, ale jedna z najenergickejších kapiel na českej a slovenskej scéne, oslávi štvrťstoročie. Dvadsaťpäť rokov si Vypsaná Fixa pripomenie novým albumom aj koncertným turné, na ktorom budú hudobníci hrať celkom netradične – v oblekoch! V bratislavskom Randal Clube už 24. októbra predstavia novinky aj prierez svojou bohatou diskografiou.

Melancholicky aj slnečno, takto vidí svet česká skupina Vypsaná Fixa. Raz sa na vás usmievajú slnečné lúče, aby ich náhle zahnal prudký dážď. S hudobníkmi sa zahralo počasie na ich tohtoročnom očakávanom koncerte na bratislavskom Majálese. Zrušený koncert si teraz vynahradia narodeninovou oslavou v Randal Clube. A rovno tam pokrstia novú nahrávku, ktorá vyšla pod názvom Kvalita. Pracovali na nej pod dohľadom dvoch producentov – Dušana Neuwertha a Ondřeja Ježka.

Album pripravovali dva roky, čo je poznať na pestrej inštrumentácii a vybrúsených aranžmánoch. Stála za tým poctivá príprava, s ktorou začali okamžite po vydaní predchádzajúcej dosky Tady to někde je. Frontman kapely Márdi prirovnáva tvorivý proces k maratónu, alebo k výstupu na vysokú horu, s tým, že posledná fáza je úplne najťažšia. Podľa neho však tá námaha stojí za to, lebo nové skladby už nikto nevymaže z tohto sveta.

Vypsaná Fixa sa po letných festivaloch presunula do klubov, kde im to veľmi sluší a bude slušať ešte viac. Kvôli tejto slávnostnej chvíľke sa rozhodli hrať v oblekoch! Možno ich k tomu inšpirovala aj Pražská komorní filharmonie, s ktorou si tento rok zahrali na festivale Rock For People. Vypsaná Fixa vznikla v roku 1994 v pardubickom klube Žlutý pes. O pár rokov neskôr už boli stálicou klubovej scény.

Česká odpoveď na The Cure či Verve má smutno-veselými pesničkami stále, čo povedať. Pre kapelu je veľkou výzvou prinášať nové veci, lebo skĺznuť do rutiny je podľa muzikantov tá najhoršia vec. Preto sa snažia prinášať svieži pohľad na svoju staršiu tvorbu aj novinky, o čom sa môžete presvedčiť už 24. októbra v bratislavskom Randal Clube.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img