8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyWinicjusz Chróst – Promienie dzwieku
spot_img

Winicjusz Chróst – Promienie dzwieku

Ak má hudba vytvárať obrazy, potom rozhlasové nahrávky Winicjusza Chrósta z 80. rokov sú ako strhujúci prúd rieky, ktorý naráža do skál najmenej očakávaným spôsobom. Jeho CD Promienie dźwięku (Lúče zvuku) je antológiou týchto prekvapivých ciest do sveta fusion, doplnenou niekoľkými autorskými piesňami umelca.

Winicjusz Chróst bol jedným z najvšestrannejších poľských gitaristov, ktorý sa výborne osvedčil v bluesovej kapele Breakout Tadeusza Nalepu, aj vo filmovej hudbe Andrzeja Korzyńského. Po rokoch strávených ako štúdiový hudobník si otvoril vlastné štúdio, ktoré je dodnes považované za jedno z najlepších nahrávacích miest v Poľsku. Chróst sa žiaľ svojho sólového albumu nedočkal, hoci pod vlastným menom vydal mnoho nahrávok pre Poľské Rádio.

CD Promienie dźwięku to spája do jedného príbehu – nielen o vynikajúcom gitaristovi, ale aj o perfektnom skladateľovi a aranžérovi. Je to zbierka inštrumentálnych kúskov na pomedzí  jazzu a rocku, občas zaliata solídnou dávkou elektroniky priamo z 80. rokov (všadeprítomná Yamaha DX7!). Celok dopĺňa výber autorských piesní v podaní Ewy Bem (No i co z tego dziś masz (No a čo dnes z toho máš) v pôvodnej rádiovej verzii), Joanny Morskej, Izy Zając a samotného Chrósta!

Promienie dźwięku vychádza v remastrovanej podobe z pások z archívu Poľského rádia. Knižka obsahuje okrem iného aj spomienku Aleksadry Chróst, dcéry umelca, ktorá tradíciu pestuje tým, že prevádzkuje nahrávacie štúdio založené jej otcom.

Preklad vznikol za podpory Katedry slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Z poľského originálu preložila Patrícia Velčická.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img