8.6 C
Slovakia
utorok, 16 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyWoody Guthrie a Folkways - folkový hrdina na oslavách význačného vydavateľstva
spot_img

Woody Guthrie a Folkways – folkový hrdina na oslavách význačného vydavateľstva

Celý život sa túlal po Amerike. Bol jej rozprávačom, kronikárom, obdivovateľom a vyhľadávačom amerických tradícií. Zároveň aj veľkým kritikom nerovnosti v spoločnosti. Woody Guthrie.

Hlas utláčaných a patriot s dôrazom na rešpekt voči ostatným kultúram, čo pretavil do pesničkárskej hymny This Lans Is Your Land a v mnohých ďalších piesňach s tradicionalistickým základom.  Skladby Woody Guthrieho sú často variácie na ľudové témy – vyberal z nich melódie a pridával k nim vlastný text alebo vlastnú melódiu.

Objavil ho etnomuzikológ Alan Lomax a spolu s Mosesom Aschom mu v roku 1976 vydali album piesní. Stalo sa tak deväť rokov po Guthrieho smrti. Americký pesničkár dožil v psychiatrickej liečebni, ale jeho odkaz prežil až do dnešných dní.

Dopomohol mu k tomu Bob Dylan hlásiaci sa k dielu najslávnejšieho amerického potulného pesničkára. Opätovné vydanie skladieb prichádza pri príležitosti osláv sedemdesiateho výročia vydavateľstva Folways Records. Remastrované vydanie zachytáva najlepšie umelecké obdobie Woody Guthrieho.

Woody Guthrie – This Land Is Your Land

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img