8.6 C
Slovakia
sobota, 25 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyYo La Tengo zahrajú tomuto hlúpemu svetu
spot_img

Yo La Tengo zahrajú tomuto hlúpemu svetu

Jedna z najvplyvnejších amerických skupín Yo La Tengo vystúpi 24. apríla v Prahe. V Meetfactory predstavia skladby z najnovšieho albumu This Stupid World, ako aj ďalšie piesne z ich početnej diskografie.

Sú kapely, ktoré sú väčšinou iba značkou ich lídra. No a potom sú kapely, kde ani nemusíte poznať mená ich členov, ale viete že sú stále spolu a tvoria. Yo La Tengo už tri dekády hrajú v tej istej zostave: Ira Kaplan (spev, gitara, klávesy), Georgia Hubley (bicie, spevy, klávesy), James McNew (basgitara, perkusie, klávesy, spevy).

Začínali v osemdesiatych rokoch, kedy nastal veľký boom skupín indie rockových kapiel, ktoré nadväzovali na psychedelické obdobie sixties a niečo si vybrali z proto punku a garage rocku. Zároveň priniesli nový pesničkársky zvuk a poetiku. Z tohto mixu vzišlo množstvo skvelých kapiel ako The Jesus and Mary Chain, Dinosaur Jr. Slowdive, Lush atď.

Yo La Tengo sa vymykali tým, ako dokázali prepojiť priamočiaru melódiu s noisovým podfarbením aj experimentovaním so zvukmi. Ak by sme ich mali s niekým porovnať, tak najviac sa ponúka paralela s kultovými Velvet Underground, ktorých si dokonca zahrali vo filme I Shot Andy Warhol.

Kým VU si spolu zažili jednu éru, YLT prešli viacerými obdobiami, v ktorých zanechali po sebe množstvo nahrávok. Ich počet je k dnešnému dňu číslo sedemnásť – tá posledná vyšla pod názvom This Stupid World. Hoci názov predvída skazu, beznádej, smútok, trio hudobníkov v textoch odkazuje, že život aj tak končí smrťou a vymedzený čas vieme investovať konaním dobra a robením zmysluplných vecí.

Nahrávka vznikla v ich  štúdiu v New Jersey, keď základ piesní vznikol zo spoločných jamov. Na albume pracovali od roku 2020, kedy si vinou pandémie oddýchli od živých vystúpení. Potom znovu nabehli na koncertné tempo, medzitým ubehli dva roky, až nakoniec vyšla 10. februára 2023. Do pražského Meetfactory prídu 24. apríla – vstupenky v predpredaji.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img