8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZaujímavostí zo života Alice Coopera
spot_img

Zaujímavostí zo života Alice Coopera

Len pár dní zostáva do bratislavského koncertu amerického speváka Alice Coopera. Interpreta, ktorý zmenil pohľad na koncertné vystúpenia, v ktorých spojil Brechtovskú koncepciu epického divadla s prehliadkou cirkusových freakov. Vzniklo tým jedinečné hororové predstavenie, ktoré ďalej posunulo hardrockovú hudbu a inšpirovalo vznik ďalších „šokujúcich“ kapiel.

1. Vyrastal na rock and rolle a beate. Počúval Elvisa Presleyho, The Beatles, Rolling Stones, od ktorých potom prešiel k psychedelickému rocku. Zjavnú inšpiráciu tejto syntézy možno počuť najmä v ranných skladbách, napríklad v piesni Billion Dollar Babies. Pochvalu si za toto spojenie vyslúžil aj od samotného Franka Zappu.

2. K jeho prvým kapelám patrili The Earwing a The Spiders, v ktorej už kládol dôraz na pódiovú šou – veľká pavučina umiestnená medzi fanúšikmi a pódiom. Posledným krôčikom k popularite bola skupina The Nazz, ktorá sa premenovala na Alice Cooper, ktoré prijal ich spevák Vincent Furnier za svoj pseudonym.

3. Slávny psychologický horor What Ever Happened to Baby Jane o konfrontujúcom vzťahu dvoch starnúcich sestier ho inšpiroval k dotiahnutiu svojho pomaľovaného imidžu. Takisto z neho vytiahol ničivú silu amerického Hollywoodu na život starnúcich a nechcených hviezd.

4. Dlho sa na verejnosť dostávali informácie, že je členom satanistickej cirkvi, ale pravdou je, že pochádza z ortodoxnej veriacej rodiny. Otec aj starý otec boli pastormi v Cirkvi Ježiša Krista a malý Vincent chodil do svojich dvanástich rokoch do kostola.

5. Faktom zostáva, že Alice Cooper chcel šokovať a poburovať. Preslávili ho živé vystúpenia, na ktorých si nechal odseknúť hlavu gilotínou, vyrezal plod z brucha mladej mamičky (zvlášť citlivá ozvena brutálnych skutkov Charlesa Mansona a jeho rodiny), nechal sa podrezať, tancoval s obrovským hadom a použil všetky možné dostupné krvavé rekvizity. Rock and roll by nemal podľa neho mať hranice. Cez rock and roll chcel vzdať poctu všetkým majstrom strašidelných a hororových príbehov.

6. K jeho najvýznamnejším a najlepším albumom patria School ́s Out, Billion Dollar Babies, Welcome To My Nightmare a Trash.

7. Od hudby bol len krôčik k filmu. Alice Cooper sa objavil v mnohých epizódnych rolách, napríklad vo filmoch USA Freddy’s Dead: The Final Nightmare, kde hral postavu Fredyho otčima, upírsku hudobnú komédiu Suck, a seriózne sa uvažovalo, že Alice bude obsadený do televízneho filmu IT do hlavnej úlohy vraždiaceho klauna Pennywisa. Okrem toho účinkoval aj v muzikáli Jesus Christ Superstar v postave Herodesa.

8. Do histórie Hollywoodu neprispel iba epizódnymi postavičkami, ale aj skutočnou pomocou. Stal sa jedným z darcov, ktorí prispeli na obnovu rozpadajúceho sa slávneho nápisu týčiaceho sa nad mestom. Konkrétne prispel na obnovu druhého O.

9. Dlho si musel počkať na miestečko v Rock and Rollovej sieni slávy, kde vstúpil 14. marca 2011. Uviedol ho do nej jeden z jeho najväčších fanúšikov Rob Zombie.

10. Hoci sa zaprisahal, že už nevstúpi do žiadnej kapely, neodolal možnosti vystupovať po boku Joa Perryho a Johnnyho Deppa v projekte Hollywood Vampires, v ktorom okrem iného sa objavili aj Paul McCartney, Dave Grohl či Brian Johnson.

Koncert Alica Coopera sa uskutoční 15. septembra v bratislavskej Incheba Expo. Koncert začína od 19:30 a vstupenky si možno zakúpiť v sieti Lístocheck.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img