8.6 C
Slovakia
štvrtok, 26 novembra, 2020
Home Novinky Zaujímavostí zo života Alice Coopera

Zaujímavostí zo života Alice Coopera

Len pár dní zostáva do bratislavského koncertu amerického speváka Alice Coopera. Interpreta, ktorý zmenil pohľad na koncertné vystúpenia, v ktorých spojil Brechtovskú koncepciu epického divadla s prehliadkou cirkusových freakov. Vzniklo tým jedinečné hororové predstavenie, ktoré ďalej posunulo hardrockovú hudbu a inšpirovalo vznik ďalších „šokujúcich“ kapiel.

1. Vyrastal na rock and rolle a beate. Počúval Elvisa Presleyho, The Beatles, Rolling Stones, od ktorých potom prešiel k psychedelickému rocku. Zjavnú inšpiráciu tejto syntézy možno počuť najmä v ranných skladbách, napríklad v piesni Billion Dollar Babies. Pochvalu si za toto spojenie vyslúžil aj od samotného Franka Zappu.

2. K jeho prvým kapelám patrili The Earwing a The Spiders, v ktorej už kládol dôraz na pódiovú šou – veľká pavučina umiestnená medzi fanúšikmi a pódiom. Posledným krôčikom k popularite bola skupina The Nazz, ktorá sa premenovala na Alice Cooper, ktoré prijal ich spevák Vincent Furnier za svoj pseudonym.

3. Slávny psychologický horor What Ever Happened to Baby Jane o konfrontujúcom vzťahu dvoch starnúcich sestier ho inšpiroval k dotiahnutiu svojho pomaľovaného imidžu. Takisto z neho vytiahol ničivú silu amerického Hollywoodu na život starnúcich a nechcených hviezd.

4. Dlho sa na verejnosť dostávali informácie, že je členom satanistickej cirkvi, ale pravdou je, že pochádza z ortodoxnej veriacej rodiny. Otec aj starý otec boli pastormi v Cirkvi Ježiša Krista a malý Vincent chodil do svojich dvanástich rokoch do kostola.

5. Faktom zostáva, že Alice Cooper chcel šokovať a poburovať. Preslávili ho živé vystúpenia, na ktorých si nechal odseknúť hlavu gilotínou, vyrezal plod z brucha mladej mamičky (zvlášť citlivá ozvena brutálnych skutkov Charlesa Mansona a jeho rodiny), nechal sa podrezať, tancoval s obrovským hadom a použil všetky možné dostupné krvavé rekvizity. Rock and roll by nemal podľa neho mať hranice. Cez rock and roll chcel vzdať poctu všetkým majstrom strašidelných a hororových príbehov.

6. K jeho najvýznamnejším a najlepším albumom patria School ́s Out, Billion Dollar Babies, Welcome To My Nightmare a Trash.

7. Od hudby bol len krôčik k filmu. Alice Cooper sa objavil v mnohých epizódnych rolách, napríklad vo filmoch USA Freddy’s Dead: The Final Nightmare, kde hral postavu Fredyho otčima, upírsku hudobnú komédiu Suck, a seriózne sa uvažovalo, že Alice bude obsadený do televízneho filmu IT do hlavnej úlohy vraždiaceho klauna Pennywisa. Okrem toho účinkoval aj v muzikáli Jesus Christ Superstar v postave Herodesa.

8. Do histórie Hollywoodu neprispel iba epizódnymi postavičkami, ale aj skutočnou pomocou. Stal sa jedným z darcov, ktorí prispeli na obnovu rozpadajúceho sa slávneho nápisu týčiaceho sa nad mestom. Konkrétne prispel na obnovu druhého O.

9. Dlho si musel počkať na miestečko v Rock and Rollovej sieni slávy, kde vstúpil 14. marca 2011. Uviedol ho do nej jeden z jeho najväčších fanúšikov Rob Zombie.

10. Hoci sa zaprisahal, že už nevstúpi do žiadnej kapely, neodolal možnosti vystupovať po boku Joa Perryho a Johnnyho Deppa v projekte Hollywood Vampires, v ktorom okrem iného sa objavili aj Paul McCartney, Dave Grohl či Brian Johnson.

Koncert Alica Coopera sa uskutoční 15. septembra v bratislavskej Incheba Expo. Koncert začína od 19:30 a vstupenky si možno zakúpiť v sieti Lístocheck.