8.6 C
Slovakia
nedeľa, 26 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyZaujímavosti zo života Hooverphonic
spot_img

Zaujímavosti zo života Hooverphonic

Hooverphonic patrí k najúspešnejším belgickým kapelám. Spojenie elektroniky a éterického vokálu funguje už takmer dvadsaťpäť rokov. Zakladajúca dvojica Alex Callier a Raymond Geerts zostala, menili sa len speváčky. V istom období sa rozhodli ich angažovať iba na hosťovanie na koncertoch a singloch. Na poslednej štúdiovej nahrávke Looking For Stars však natrvalo zobrali talentovanú Noémie Wolfs, s ktorou prichádzajú odohrať koncert 15. októbra do bratislavského Ateliéru Babylon. Ešte predtým si prečítajte zaujímavosti z ich pracovného života.

1. Hooverphonic vystriedali až šesť sólových speváčok, pričom najdlhšie z nich sa po dobu jedenásť rokov udržala Geike Arnaert a Noémie Wolfs, ktorá v roku 2015 po piatich rokoch odišla. Novou speváčkou sa teraz stala Luka Cruysberghs. Okolnosti jej prijatia sú zaujímavé tým, že zvíťazila v speváckej šou The Voice of Flanders, kde ju koučoval Alex Callier. Vo finále s ním zaspievala skladbu Mad About You. To bol už len krôčik k ponúknutiu stáleho angažmánu.

2. Na svojom konte majú desať štúdiových albumov. Začínali s dlhšími názvami, aby ich postupne rokmi skracovali. Ten najpodivnejší z nich sa volá The President Of The LSD Golf Club a vznikol počas turné po Amerike. S názvom prišiel jeden taxikár, keď rozprával príbeh, ako bol v šesťdesiatych rokoch prezidentom spoločnosti LSD Golf Club, v ktorej sa užívalo LSD a hral golf. Tento album je oslavou psychedélie, ktorú má Alex Callier veľmi rád.

3. Kapela mala neustále problémy s veľkými vydavateľstvami, či už kvôli hudbe alebo kvôli textom. Vyvrcholením týchto sporov bola nedostatočné promo na nahrávke No More Sweet Music. Nasledujúce albumy vyšli už na ich vlastnej značke.

4. S pribúdajúcimi nahrávkami sa mení aj prístup k tvorbe – elektroniku vystriedala živá kapela. Začínali s triphopovými aranžmánmi a pokračovali ako dream popová kapela, v ktorej sa triphop dostáva čoraz viac do úzadia. Svoj štýl nazývajú aj ako retro futirizmus.

5. Kapela je známa tým, že uprednostňuje hranie v kluboch pred veľkými halami. Môže to súvisieť aj s tým, že podľa nich je belgické obecenstvo tuhšie a radšej s nimi pracujú v intímnejšej atmosfére. Nebránia sa však ani hrať na festivaloch, ale najradšej majú klubové turné.

6. K ich najznámejším hitom patrí skladba Mad About You, ktorá bola aj v reklame na mobilného operátora. Na koncerte v holandskom Koningin Elisabethzaal zaznela v úprave pre veľký orchester. Live video tejto piesne malo osemdesiat miliónov zhliadnutí. Aj to bol jeden z dôvodov, že začal byť o nich záujem aj na ďalších trhoch mimo Belgicka, Holandska, Francúzska a Nemecka.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img