8.6 C
Slovakia
utorok, 11 júna, 2024
spot_img

Veľká Potreba – V rohu

spot_img

Už dávno neplatí to, že „kapela mieša minimalistické postupy s prísnym do-it-yourself prístupom”. Napriek zmene v prístupe k tvorbe hudby sa nevzdialili od svojej parodujúcej poetiky.

S Veľkou Potrebou som sa prvýkrát stretol na koncerte v Bratislave roku 2019 (Veľká potreba Tustých baletiek – reportáž na Music Press). Vtedy ešte duo predviedlo mierne dadaistický zážitok v podobe čakania na Dianu. Kapela sa medzičasom rozrástla a zahrala si množstvo koncertov, napríklad aj na tohtoročnej online verzii Pohoda In The Air.

Veľká Potreba to sú Peter Potreba (spev, trombón), Štefan Potreba (basgitara, gitara, spev, tamburína, programovanie Dr. Roberta T. Potrebu), Dr. Robert T. Potreba (bicie, robotika, tanec), Richard Potreba (basgitara, zbor) a Branislav Potreba (zbor, perkusie, basgitara). Skrátka – rodinná potreba.

Zvuk na albume je presne taký, aký chcú a v žiadnom prípade ani len nepripomína to, čo Veľká Potreba bola, keď ešte bola duo. Nosičom sa sami jasne definujú a Veľká punk rocková potreba okrem nízkej latky a frustrácie naďalej neponúka odpovede na každodenné problémy a citové životy ľudí v meste. Takže ani to, prečo Diana nechce pijana, sa nedozvieme z najnovšej verzie piesne.

Škoda, že náš vzťah (ako národu) k tejto hudbe nie je dostatočne robustný. Piesne Bermudský kosoštvorec, či Fusspilz a koniec koncov aj spomínaná Frustrácia by mali byť okamžite hitmi veľkých rozmerov. Minimálne takých veľkých, ako suma za trombón, na ktorý sa následne hrá za pomoci toaletného zvonu.

Už samotný cover albumu nasvedčuje tomu, že Veľká Potreba sa nevzdialila od svojej parodujúcej poetiky, a tak si insitná maľba dievčatka opretého o leva určite našlo domov v nejdenej katolíckej rodine. „Obsahom piesní a hudobnými aranžmánmi to však miestami pripomína skôr veľkú spotrebu. A to myslím v tom najlepšom slova zmysle!”

Mohlo by ťa zaujímať

Voľne Pohodení – 22:00

Voľne Pohodení je alternatívna rocková kapela, ktorá naberá vplyvy z viacerých žánrov a v textoch skúma zákutia ľudskej duše. Na druhom albume 22:00 pokračujú vo svojej existenciálnej...

I Torpedoni – L’Amara Vita, Vol. 1.

Ak sa skupina hudobníkov rozhodne vybrať to najlepšie čo v umeleckom svete doteraz  existovalo a spojiť to dokopy, môže to dopadnúť geniálne alebo aj...

The Japanese House – In the End It Always Does

Je to smutné. Smutné, ale nádherné. Fanúšikovia Amber Bain, vystupujúcej pod pseudonymom The Japanese House, sa po štyroch rokoch dočkali jej druhého albumu s názvom...

Slowthai – Ugly

Britský umelec Slowthai, známy svojím provokatívnym štýlom a odvážnou kombináciou hip-hopu, grime a punku, sa vracia so svojím najnovším albumom "Ugly" - predstaví ho...