8.6 C
Slovakia
štvrtok, 7 decembra, 2023
spot_img
ÚvodReportyVeľká potreba Tustých baletiek

Veľká potreba Tustých baletiek

autor: Matej Feldbauer; interpret: Tusté Baletky; 28.06.2019; Kulturák, Bratislava

“Že Senica je skapatá, není dávno pravda,” snažili sa bratislavské publikum presvedčiť Tusté Baletky. Predkapela Veľká potreba sa zase snažila presvedčiť Dianu, aby prišla na koncert. Neprišla a v kapelníkoch to vyvolalo obrovskú frustráciu. Dokonca až takú, že o nej zaspievali pieseň.

Na stage-i stáli dvaja junáci, jeden hral na gitare, ten druhý v bielych hygienických rukaviciach spieval a trúbil. A aj tak bolo počuť bicie! Toto punk rockové duo “mieša minimalistické postupy s prísnym do-it-yourself prístupom. Vo svojej tvorbe sa kapela zapodieva každodennými problémami a citovým životom ľudí v meste.” Obzvlášť pekný moment nastal v originálnej technike hry na trombón, kedy frontman kapely strčil do otvoru nástroja zvon do záchoda. Spôsobil tak jemné echo, ktoré práve hranú skladbu trochu dofarbilo. Obsahom piesní a hudobnými aranžmánmi to však miestami pripomínalo skôr veľkú spotrebu. A to myslím v tom najlepšom slova zmysle. Svoj set zakončili, prekvapivo, lovesongom. Predstavili sa a odišli preč. Niekto by čakal, že na toaletu, iný zase, že za Dianou. No oni nie. Oni na bar…

,,Páni a panvice, dnešným večerom v Café Hipsteryon Vás budú sprevádzať:

V rytmickej sexii…

duňáky-gumáky – Professor Peters!

Duňáky-basáky – Sergio Bajéz!

Vo fučiarskej sexii…

Trubač saxuel – Mauro Santos!

Trubač cantante – Jeronimo Corrida!

V pazukárskej sexii…

Pazvukito guitarero – Branislav Inžinier!

Pazvukito loco – Ivan Kostra.

Vážení priatelia,

TUSTÉ BALETKY!”

Sextet magnificentného talentu však v Kulturák Klube vystúpil o jedného člena ľahší. Jeronimo Corrida, trubkár známy aj ako Jaro Závodský, si totiž podľa slov frontmana Ivana Kostru ,,pred dvoma mesiacmi podal doma žiadosť o sex a bolo mu vyhovené akurát dnes.”

Tusté Baletky – Mesto Snú

Nebol by to problém, keďže kapela je v hlavnom meste o niečo známejšia, akoby možno chcela. Okrem toho, že pravidelne sa vyskytujú v Kulturáku, človek ich nájde aj na komerčnejších akciách – hrať na ulici pred Euroveou. Problém nastal, až vtedy, keď bol v jednej z piesní potrebný aj hlas trubkára. A tak bolo publikum vyzvané, či sa medzi nami nenájde nejaký Jaro. Našiel sa, vyšiel na stage a hneď bol aj hodený do vody. Ale keďže Senica je na záhorí a nájdený Jaro bol komik Jaro Abaffy, východniar ako cvikla, jazyková bariéra medzi týmito dvoma entitami nedopriala spoločnej spolupráci. A tak niekdajší štrvtý umiestnení v majstrovstvách sveta v jedení burgerov si sadol naspäť za svoje hlbocké presso a užíval si zvyšok večera.

Pri hlbockom pressku bola možnosť nájsť aj iných prominentných divákov, ako Vlado Janček (Saténové ruky) a K. K. Bagala (K. K. Bagala), ktorí svojou prítomnosťou zdvojnásobili účasť. Vlado Janček zatancoval nielen hlbockú čaču, ale z repertoáru vytiahol také kreácie, ktoré by mu mohli závidieť aj nádejní budúci titulovaní performeri. A Ivan Kostra tiež nespav na vavrínoch.

Tusté Baletky – Robotnícka

Povedali, že to sem prišli zasviniť a tak aj urobili. Ako sami povedali ,,tvoríme chlév, kanál, hnoj.” Táto chudobná kapela má už na svojom konte dve EPčka a album na ceste. Zopár nových skladieb bola možnosť počuť aj v piatok v Kulturák Klube. Ich texty sa vyznačujú veľmi silným zmyslom pre humor, zmyslom pre pointu a obrovskou primitívnosťou v jednom. Toto kombo kompenzuje hudobná zložka, ktorá, v zložení basgitara, elektrická gitara, gumené bicie a dychová sekcia, je na vysokej úrovni. Čo veľmi nejde dokopy, keďže sú zo Senice.

Drsný humor, tanečné kreácie sťa Uma Thurman v Pulp Fiction tesne pred kolapsom, veľmi nezvyčajné pazvuky z úst gitaristu a nezabudnuteľný hit z filmu Kouř – to všetko charakterizuje show v podaní Tustých Baletiek. Ostaňme iba dúfať, že tento ojedinelý zjav na slovenskej hudobnej scéne nezačne nikdy tvoriť dobré veci a ostanú naveky pri svojich prechádzkach po kanáloch. Možno tam raz stretnú aj Ninja korytnačky…

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Tento projekt z verejných zdrojov podporil:

spot_img
spot_img

V našom snažení nás podporujú:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img