8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinky25 zaujímavostí o Rolling Stones
spot_img

25 zaujímavostí o Rolling Stones

Keď sa povie Rolling Stones, asi netreba vysvetľovať, o koho ide. Táto rokenrolová skupina pôsobí na hudobnej scéne už neuveriteľných 56 rokov. Mick Jagger, Keith Richards, Ronnie Wood a Charlie Watts v máji odštartujú turné po Európe a odohrajú jedenásť koncertov. Vystúpia aj v Prahe a vo Varšave. My sme zozbierali tie najzaujímavejšie fakty o tejto legendárnej skupine.

 1. Mick Jagger a Keith Richards sa stretli prvýkrát, keď mali len 5 rokov. Stretli sa na základnej škole Wentworth, ale v tom čase ešte neboli priateľmi.
 2. Jeden z bývalých manažérov Rolling Stones Andrew Loog Oldham presvedčil Keitha Richardsa, aby si odstránil písmeno „s“ zo svojho mena. Tvrdil, že to znie lepšie. Neskôr sa Richards vrátil k svojmu pôvodnému menu.
 3. Medzi Rolling Stones a Beatles bolo vždy isté puto. To, že Rolling Stones boli protipólom Beatles bola skôr marketingová stratégia. Pesničku „I Wanna Be Your Man“ zložili John Lennon a Paul MacCartney, nahrali a vydali ju Rolling Stones a potom ju nahrali aj Beatles. Lennon a McCartney ju zložili v rohu miestnosti, zatiaľ čo sa Jagger a Richards rozprávali.
 4. Mick Jagger bol v mladosti vášnivým športovcom. Na základnej škole dokonca zaznamenal rekord v behu, no potom vyhlásil, že beh je nudný. A vedeli ste, že tancoval balet?
 5. Charlie Watts sa tajne oženil so Shirley Ann Shepherdovou v roku 1964. Ostatní členovia Rolling Stones si mysleli, že by mal kvôli imidžu zostať slobodný. Nakoniec sa im ku svadbe priznal.
 6. Pôvodný líder kapely Brian Jones, ktorý zomrel v mladom veku pochádzal na rozdiel od ostatných členov kapely z vyššej vrstvy. Jeho otec bol letecký inžinier, ktorý ho zobral napríklad aj na cestu po Európe.
 7. Brian Jones mal veľa drogových a sexuálnych škandálov. Opustil Rolling Stones a asi mesiac na to sa utopil v bazéne vo vlastnom dome. Založil tak „Klub navždy 27“ – pomyslený spolok rockových hviezd, ktoré zomreli vo veku 27 rokov.
 8. Gitarista Ron Wood sa stal členom kapely v roku 1974 pred vydaním albumu „Black and Blue“ (1976) a podieľal sa tak na titulnej skladbe „It’s Only Rock and Roll“.
 9. Predtým než zobrali do kapely Wooda vyskúšali niekoľko ďalších gitaristov. Zo začiatku nahrali iba nejaké časti z albumu „Black and Blue“, aby sa dali prípadne vymazať.
 10. Charlie Watts bol vždy známy svojim zmyslom pre swing. Mal aj vlastný projekt s názovom Charlie Watts Orchestra.
 11. Rovnako ako väčšina fanúšikov, ani kapela nemá rada svoje psychadelické obdobie. Vtedy vydali album s názvom „Their Satanic Majesties Request“ (1967). V tom čase užívali veľa drog a mali veľa času, ktorý trávili v nahrávacom štúdiu. Opustil ich aj producent Andrew Loog Oldham.
 12. Briana Jonesa nahradil Mick Taylor a ten s nimi prvýkrát vystupoval v londýnskom Hyde Parku dva dni po Jonesovej smrti.
 13. S Rolling Stones niekoľko rokov spolupracoval aj klavirista Billy Preston. Kapela dokonca hrávala niektoré jeho skladby na koncertoch. Mali však medzi sebou finančné spory a nerozišli sa práve v najlepšom.
 14. To, že rockeri spávajú so svojou gitarou nie je iba klišé. Údajne to robil aj Keith Richards počas nahrávania albumu „Goat’s Head Soup“ (1973).
 15. Pre nahrávanie albumu „Exile on Main Street“ (1972) si zvolila kapela ako útočisko Villu Nellcote vo Francúzsku, kde sa v minulosti zdržiavali ruskí vojvodcovia, ale aj nacistické gestapo. Nachvíľu sa usadili na Azúrovom pobreží, lebo Richards tu vtedy žil. Na začiatku sa paradoxne nahrávania skoro vôbec nezúčastňoval. Producent Jimmy Miller raz vraj poňho išiel a našiel ho v spálni, v bezvedomý a s ihlou pichnutou v ruke.

Rolling Stones – Start Me Up

16. Podľa Woodsa je obdobie okolo albumu „Dirty Work“ (1986) obdobím, kedy Rolling Stones dosiahli dno. Myslí si to preto, že má na nahrávke štyri skladby, to znamená že textárske schopnosti Richardsa a Jaggera vtedy upadali.

17. Pôvodný basgitarista Bill Wyman raz povedal, že sa cíti, ako knihovník. Zaznamenával všetko, čo súviselo s Rolling Stones – vrátane žien, s ktorými strávil noc.

18. Ak skladba „Miss You“ z albumu „Some Girls“ (1978) znie ako z diskotéky, nebude to náhoda. Tento hit vtedy ovládol tanečné kluby.

19. Rolling Stones mali v roku 2006 jeden z najväčších rockových koncertov v histórii. Na Copacabana Beach v Rio de Janeiro prišlo až 1,5 milióna fanúšikov.

20. Členovia skupiny Rolling Stones prvýkrát ochutnali drink Tequila Sunrise, keď navštívili súkromnú párty v Kalifornii. Chutil im tak veľmi, že si ho objednali aj na svoje turné. Dokonca povedali barmanom, ako tento nápoj najlepšie pripraviť a spraviť ho populárnym.

21. V roku 1964 Rolling Stones oslovila spoločnosť Kellogg, aby boli súčasťou reklamy na ich cereálie. Súhlasili.

22. To, že mali všetci členovia kapely dlhé vlasy sa považovalo za kontroverzné. Raz na Vianoce kapela uverejnila v novinách text: „Všetko dobré hladujúcim kaderníkom a ich rodinám“.

23. Ich slávne logo s jazykom bolo inšpirované hinduistickou bohyňou Kali. Nevylučuje sa však, že vplyv na logo mohli mať aj Jaggerove pery a jazyk.

24. Koncerty Rolling Stones zarobili dokopy viac ako 750 miliónov dolárov.

25. Povrávalo sa, že Keith Richards dostal plnú krvnú transfúziu, aby sa zbavil závislosti na heroíne. Keď sa ho na to pýtali v jednom rozhovore, povedal, že túto klebetu si vymyslel on sám.

Rolling Stones – Paint It, Black

Rolling Stones vystúpia 4. júla na pražskom letisku Letňany vrámci svojho turné No Filter. Do Českej republiky sa vrátia po jedenástich rokoch. Môžeme sa tešiť na veľkolepú produkciu, moderne navrhnutú scénu a veľa energie.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img