8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyBojová loď, tisícročné bubnovanie i taiko na olympiáde
spot_img

Bojová loď, tisícročné bubnovanie i taiko na olympiáde

yamato

Japonské bubenícke zoskupenie Yamato je fenoménom a jedným z mála japonských hudobných artiklov, ktoré sa dostali do celého sveta, a ktorú prijali nielen fanúšikovia world music s veľkým nadšením. Yamato vystúpi v bratislavskej Incheba Expo Aréna 2. novembra a predstaví úplne nové predstavenie BAKUON – Legend of the Heartbeat.

Zahraničný debut – Yamato debutovali v zahraničí na prestížnom divadelnom festivale Edinburg Fringe v roku 1998, kedy získal aj ocenenie Esprit Fringe. Od tej sa predstavili v 50 krajinách, vo viac ako 3 000 predstaveniach.

Názov – Pomenovanie Yamato má v japončine viacero významov. Označovala sa ňou prefektúra Sakurai, dnes sa slovom Yamato zvykne hovoriť celému Japonsku, slúžilo ako etnické pomenovanie dominantnej časti obyvateľstva v Japonsku, a vo výtvarnom umení sa takto hovorí starodávnej výtvarnej technike. No okrem toho bola Yamato aj bojová loď japonského námorníctva.

Bubny – Hudobníci z Yamato používajú tradičné, rituálne bubny wadaiko, ktoré sú súčasťou japonskej kultúry už vyše 1 500 rokov! Dôležitú úlohu zohrávali už v náboženských rituálov, zároveň však mali za úlohu zvýrazniť dramatickosť pri vojenských pochodoch a zhromaždeniach vo feudálnom Japonsku.

Tradícia transformovaná do moderného sveta – Prvým, kto si všimol potenciál bubnov waduki a vymanil ich zo sveta obradov a rituálov bol jazzový hudobník Daihachi Oguchi, ktorý začlenil takto sformované rytmické patterny do formácie Osuwo Daiko. Oguchi vlastne podnietil aj svetový záujem o tradičnú japonskú hudbu Taiko, ktorá zaujala divákov i športovcov na olympijských hrách v Tokiu v roku 1964. Oguchi spolupracoval aj na záverečnom ceremoniále OH v Nagane konanom v roku 1998.

Yamato – promo video

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img