8.6 C
Slovakia
pondelok, 24 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyČakanie na The Notwist – na jeseň sa vrátia do Prahy
spot_img

Čakanie na The Notwist – na jeseň sa vrátia do Prahy

Originalita, invenčnosť, rozpoznateľnosť, energickosť aj zádumčivosť – vlastnosti s ktorými sa spája tvorba jednej z najrešpektovanejších nemeckých skupín The Notwist. Po deviatich rokoch sa vrátia do Prahy tentokrát do MeetFactory, aby tam 4. októbra 2024 rozbalili svoje zvukové laboratórium.

Tvorba elektronickej kapely The Notwist si žije svojím vlastným životom a neriadi sa žiadnymi zaužívanými pravidlami. Títo hudobníci nemajú prehnané ambície, nikam sa neponáhľajú ani netlačia, napriek tomu výrazným spôsobom prehovárajú do súčasnej hudby.

Ich počiatky siahajú do roku 1989, kedy si prešli turbulentným vývojom, keď najprv vystupovali na metalovej či hardcorovej scéne (supportovali napríklad Fugazzi), aby plynulo prešli do širšieho pôsobenia v elektronickej hudbe. Experimentovaním a hľadaním nových cestičiek sa nakoniec stali priekopníkmi vo vlastnom zvuku a prejavu.

Práve kvôli ich originalite dostal kultový album Neon Golden (2002) od Thomasa Morra, zakladateľa vydavateľstva Morr Music, označenie plinkerpop, ktorý týmto názvom pomenoval jemnú elektronickú pop hudbu zo začiatku tisícročia.

Bratia Markus Acher (gitary, vokály, kláesy, turntbalizmus) a Micha Acher (basgitara, klávesy), ktorých dopĺňa Andi Haberl (bicie nástroje) a rotujúci koncertní a session hudobníci, využívajú svoje štúdiové nahrávky ako základný bod pre živé koncerty. No kým ostatní muzikanti to berú ako nemenný základ, pre The Notwist je to ďalšia možnosť, ako môžu na týchto plochách ďalej improvizovať a posúvať ich charakter.

Takto sa to udialo aj na poslednej doske Vertigo Days, s ktorou získali uznanie medzi odbornou verejnosťou aj širokospektrálnou verejnosťou – mimochodom jednou z hosťujúcich speváčok bola obľúbená argentínska hudobníčka Juana Molina.

Základ zo štúdiovky využili a rozšírili na minuloročnom živom albume Vertigo Days –  Live from Alien Research Center. The Notwist vždy vynikali v koncertných vystúpeniach, kde emočne podfarbený – nízko posadený hlas Markusa veľmi prirodzene „plával“ v syntetizátoroch, gitarách, vibrafóne, perkusiách, bas klarinete, harmóniu a v ďalších nástrojoch.

Do Prahy sa The Notwist vrátia po deviatich rokoch a vzhľadom na nepredvídateľnosť ich pracovného kalendára, určite nevynechajte ich koncert 4. októbra 2024 v pražskom MeetFactory. Ktovie na ako dlho sa Prahe opäť vyhnú.

Koncert organizuje Music Press Production v koprodukcii s MeetFactory. Vstupenky na web MeetFactory a Goout.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img