8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyCowboy Bebop oslavuje - jeho jazzový soundtrack je božský
spot_img

Cowboy Bebop oslavuje – jeho jazzový soundtrack je božský

Uplynulo dvadsať rokov od uvedenia kultového anime – space opery Cowboy Bebop, ktorá sa preslávila aj svojím skvostným soundtrackom od skladateľky Yoko Kano.

Jeden, jediný seriál stačil, aby sa z jeho autora stal zbožňovaný režisér – uznávaný celou komunitou fanúšikov anime. Japonský umelec Šiničiró Watanabe stvoril futuristický svet obdobný tomu nášmu a v dvadsiatich šiestich častiach space opery Cowboy Bebop riešil problémy modernej civilizácie so všetkým, čo k tomu patrí: vzťahy, kriminalita, ekologické katastrofy, politika atď.

Cowboy Bebop – trailer

Moderné cyberpunkové dielo s filozofickým presahom sa zaradilo k takým science-fiction eposom ako Blade Runner či Metropolis. Základ príbehu tvorí putovanie vesmírnej posádky – štvorice lovcov ľudí – na kolonizovaný Mars chytiť nebezpečného hackera. Zápletka sa každým dielom zamotáva a vytvára jeden z najucelenejších pohľadov na tému kolonizovanie vesmíru.

Cowboy Bebop – Tank!

Konfrontácia detského a dospelého sveta sa prelína v rozprávkových motívoch s atmosférou detektívky, kung-fu filmov a noir snímkov. Napätie buduje aj skvelá hudba, o ktorú sa postarala skladateľka Yoko Kano, keď použila časť z tvorby svojej kapely Seat Belts. Základom sú jazzové aranžmány nahraté s veľkým orchestrom, no jazz plynulo prechádza cez latino, ska, hip-hop až k rocksteady.

Cowboy Bebop – Elm

Tým, že ide o filmovú hudbu, tak zaznamenáva rôzne nálady a konanie hrdinov. Barová klavírna melódia znázorňuje osamelosť hlavných postáv, veľký dychový ansámbel zase chaos panujúci na Marse.

Ani po dvadsiatich rokoch seriál nezostarol. A tým, ako sme bližšie k letom na Mars, rastie jeho aktuálnosť. Možno za ďalších dvadsať rokov budeme ako ľudstvo tiež počúvať „space jazz“ pri dobýjaní červenej planéty, alebo v inkubátoroch vesmírnej kolónie.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img