8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyDonny Benét - Ak by som sa videl tancovať, asi by som...
spot_img

Donny Benét – Ak by som sa videl tancovať, asi by som s tým prestal!

 donny benet

Možno ste o ňom už počuli a možno nie, ale po tohtoročnej Pohode je prvá možnosť o niečo pravdepodobnejšia. Tento absolútne špecifický zjav na scéne, post-disco kráľ syntetizátorov, ktorý si vytvoril svoj vlastný štýl hudby a očaruje svojským tanečným prejavom, odohral v Trenčíne hneď dva koncerty. Prvý v piatok večer a druhý v sobotu o 16:00 na Orange stage, kde vyplnil prázdne miesto v programe po kapele Bukahara, ktorá nakoniec nevystúpila. Toto znamenie z neba predstavovalo dokonalú druhú šancu pre tých, ktorí ho nestihli alebo v piatok ešte netušili, že vôbec existuje. Donny Benét, multiinštrumentalista s až neuveriteľným nadhľadom, teleportovaný priamo z pláže na Santorini z roku 1982 nám porozprával čo ho pri jeho umeleckej tvorbe inšpirovalo, aké má plány do budúcnosti, odporučil austrálsku hudbu a pripojil aj nejaké rady do života.

SWITCH ENGLISH VERSION

 
 
Musicpress:
Tvoj štvrtý album The Don je krásny mix synthpopovej nostalgie 80. rokov, ktorá v ľuďoch v mojom veku vyvoláva sentiment za niečím čo sme nikdy nezažili, ale zároveň je nám to veľmi povedomé. Čím to je, že ľudia majú stále aj v dnešnej dobe v obľube hudbu, filmy či štýl obliekania z osemdesiatych rokov ? Bolo to naozaj vtedy o toľko lepšie ?
Donny Benét:

The Don je jednoznačne ovplyvnený synthpopom 80. rokov nakoľko používam vintage syntetizátory a drum machines na nahrávanie. Taktiež som na nej vyrastal, takže určite má táto hudba a spomienky s ňou spojené špeciálne miesto v mojom srdci. Mám rád hudbu z tohto obdobia, pretože má veľa synkopových rytmov, úžasné syntové zvuky a zmysel pre humor. Nie som si istý či to bolo vtedy lepšie. V súčasnosti v tomto momente si život naozaj užívam, takže všetko beriem tak ako to príde!

 
Musicpress:
Počula som, že väčšinu nástrojov na tvojom štvrtom albume si nahral sám. Ako si sa dostal k hudbe? Kto ťa ovplyvnil a akí boli tvoji obľúbení interpreti počas dospievania?
Donny Benét:

Všetky nástroje na albume som nahral ja, s výnimkou saxofónu, ktorý nahral môj starší brat. Zhodou okolností môj mladší brat hrá na bicie keď hrám so svojou celou kapelou ( ktorú dúfajme čoskoro prinesiem na Slovensko!). Pochádzam z hudobníckej rodiny a všetci sme sa naučili celkom dobre hrať na klavír, čo nám neskôr umožnilo naučiť sa hrať na naše hlavné nástroje. Ja hrám hlavne na basgitaru a ovplyvnilo ma široké spektrum muzikantov z celého sveta. Medzi inými sa mi páči napríklad hra na basgitaru Bernarda Edwardsa zo skupiny Chic.

 
Musicpress:
Máš veľmi špecifický štýl tancovania a vyzeráš pri tom veľmi sebavedomo. Máš nejakú radu pre ľudí, ktorí sú príliš hanbliví na to, aby sa odviazali a užívali si to ?
Donny Benét:

Hah! Myslel som si, že proste tancuješ preto, aby si sa zabával. Netuším ako moje tancovanie vidí publikum – kebyže to viem, asi by som s tým prestal!

 
Musicpress:
Čo si myslíš o hudobnom žánri vaporwave? Tvoje vizualizácie mi ho trochu pripomínajú. Myslíš si, že si vaporwave zaslúži byť považovaný za naozajstný subžáner alebo je to iba výplod internetu, ktorý pretransformoval hudbu 80. rokov do niečoho fakt divného ?
Donny Benét:

Úprimne, ešte to nemám moc naštudované. Z toho čo som počul je toho vraj dosť veľa a so súčasnými technológiami (soft synths atď) robiť túto hudbu je asi celkom jednoduché. Podľa mňa je asi viac zábava to vytvárať, ako to počúvať.

 
Musicpress:
Je to pravda, že si sa v minulosti prihlásil do Eurovízie? Chceš to skúsiť aj budúci rok a ukázať tým zaostalým Európanom konečne, ako sa to robí?
Donny Benét:

Skúšam to každý rok, ale väčšinou tam pošlú veľmi nudných a konzervatívnych súťažiacich. Bol by som veľmi rád keby som sa do Austrálie raz vrátil s cenou (aj napriek tomu, že nie sme v Európe !!!).

 
Musicpress:
Počula som, že si expert na lásku a romantiku – tiež známy ako Sophisticated Lover. Máš nejaké rady pre zmätených mileniálov a dvadsiatnikov? Svet Tinderu a sociálnych sietí je niekedy trochu moc. Ako môžeme viac vyžarovať lásku?
Donny Benét:

Počúvajte sa navzájom. Buďte odvážny. Chopte sa príležitostí – stojí to za to !

 
Musicpress:
Austrálska hudba sa do Európy dostáva ťažšie. Ak chceš objavovať nových umelcov musíš hľadať sám na vlastnú päsť. Je niečo, čo stojí za to si vypočuť, čo by si nám odporučil?
Donny Benét:

V Austrálii vystupujem s množstvom umelcov. Momentálne by som odporučil Jack Ladder and the Dreamlanders (pozn. redakcie – v kapele hrá aj Donny Benét na base, Laurence Pike na bicích a Kirin J Callinan na gitare), Olympia a Alex Cameron.

 
Musicpress:
Ako sa ti zatiaľ páči turné v Európe? Rád cestuješ? Je niečo čo ti pomáha nezblázniť sa počas dlhých ciest?
Donny Benét:

Zatiaľ si to užívam. V Európe som bol veľakrát na turné alebo na dovolenkách. Je super cestovať vlakmi a spoznávať nových ľudí na koncertoch. Publikum aj promotéri ma prijali úžasne. Snažím sa chodiť behať keď mám čas po príchode do nového mesta – to mi pomáha byť v pohode a “ ľahký “

 
Musicpress:
Aké máš plány do budúcnosti? Uvidíme Ťa ešte? Ešte je tu dosť ľudí, ktorí nevideli tvoju úžasnú show.
Donny Benét:

Vrátiť sa do Európy so svojou celou kapelou. Určite sa vrátim neskôr tento rok / na začiatku budúceho roka. Nemôžem sa dočkať!

 

 

 

 Musicpress:

Your fourth album The Don is a beautiful mix of 80’s synth pop nostalgia that makes people my age long for something we never experienced but feel very familiar. What is it that makes people love the 80’s music, movies and style still to this day? Was it really that much better back then?
Donny Benét:

The Don has a definite 80’s synth pop influence as I’m using vintage synthesisers and drum machines from the 80’s to record it. I also grew up listening to this music as a child and it holds a special place in my heart with many good memories. I do like the music of the period as it has many syncopated rhythms, great synth sounds and a sense of humour. I’m not sure if was better than…I am very much enjoying life at the moment in the present day so I’ll take it as it comes!

 
Musicpress:
I heard that most of the instruments on your fourth album is played by you. How did you get into playing instruments? What were your influences and your favourite artists growing up?
Donny Benét:

I did perform all of the instruments on the album with the exception of the saxophone, which was played by my older brother. Coincidentally my younger brother plays drums when I have my full band (hopefully bringing to Slovakia soon!) I do come from a musical family and we taught all learnt to play the piano quite well which enabled us to teach ourselves our main instruments. I am predominantly a bass player and have been influenced by a wide variety of musicians from around the world. I do enjoy the bass playing of Bernard Edwards (Chic) amongst many others.

 
Musicpress:
You have a very specific dance style and you look very confident dancing. Do you have any tips for people that are too shy to let loose and have good time?
Donny Benét:

Hah! I think you just dance to enjoy yourself. I have no idea what it looks like to the audience – if I watched I would probably stop!

 
Musicpress:
What do you think about vaporwave? Your visuals kind of remind me of it. Do you think it deserves to be treated as an actual sub genre or is it just product of Internet that modified 80’s music into something extremely weird ?
Donny Benét:

To be honest I haven’t checked it out all that much. From what I’ve heard there’s quite a lot of it and, with technology these days (soft synths etc) it is quite easy to make this music. For me it’s probably more fun to make than to listen to.

 
Musicpress:
Is it true that you applied for Eurovision before? Are you going to apply next year and show the stuck up Europeans how it’s done once and for all?
Donny Benét:

I try every year, but they usually send over very boring and conservative competitors. I would love to take the win for Australia one day (even though we are not part of Europe!!!)

 
Musicpress:
I heard that you are a love and romance expert – also known as Sophisticated Lover. Do you have some advice for the messed up millennials and 20-somethings? The world of Tinder and social media is just little bit too much sometimes. How can we became more love radiating?
Donny Benét:

Listen to each other. Be bold. Take a chance – the rewards are worth it!

 
Musicpress:
Australian music is kind of hard to get to Europe. You really have to dig deep and find it yourself if you want to find new artists. Is there something you would recommend to us, something that’s worth listening to?
Donny Benét:

I perform in Australia with a multitude of Artists. For me at the moment I would recommend Jack Ladder and the Dreamlanders, Olympia and Alex Cameron.

 
Musicpress:
How do you like the tour in Europe so far? Do you enjoy travelling? Is there something you do to keep sane during long rides?
Donny Benét:

I am loving the tour so far. I have been to Europe many times for tours or vacation. It’s great taking the trains and meeting new people at shows. I have been treated so well by promoters and audiences. I try to go jogging if I have time when I arrive at a new city – it keeps me sane and “light”

 
Musicpress:
What are your plans for the future? Are we going to see you again? There are still so many people here that haven’t seen your awesome show.
Donny Benét:

To come back to Europe with my full band. I will definitely be coming back to visit and perform later this year and early next year. I can’t wait!

 
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img