8.6 C
Slovakia
štvrtok, 29 februára, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyFenomén Revival a Tribute skupín a ich pôsobenie na Slovensku

Fenomén Revival a Tribute skupín a ich pôsobenie na Slovensku

Každý fanúšik rockovej hudby to už určite zažil. Utopistické snívanie typu: „Kiež by v našich končinách vystúpili AC/DC, či Metallica“, prípadne fantazmagorické snívanie ako: „Kiež by Kurt Cobain z Nirvany, či Chuck Schuldiner z Death povstali z mŕtvych a vystúpili v Bratislave, či inom slovenskom meste“. Takéto sny sa nám však môžu splniť, ale len čiastočne.

Približne od 90-tych rokov minulého storočia sa na Slovensku, ale nielen v ňom, rozmohol fenomén Revival a Tribute skupín, ktoré len veľmi čiastočne nahrádzajú vystúpenia kapiel, ktoré sú buď príliš veľké na náš slovenský mini trh, alebo z rôznych príčin, najčastejšie však úmrtí jednotlivých členov, už neexistujú. Keď k tomu ešte pripočítame, v tomto prípade, veľmi nešťastnú geografickú polohu „Krásavice na Dunaji“ medzi stredoeurópskymi metropolami ako Praha, Viedeň, Budapešť, či Varšava, stáva sa už priam železnou pravidelnosťou, že každá väčšia rocková kapela naše hlavné mesto pri svojich európskych turné vynecháva. A nám nezostáva nič iné, ako zaškrípať zubami, alebo vycestovať do spomínaných miest mimo našu krajinku. Našťastie však existujú aspoň slovenské Revival a Tribute skupiny. Na tomto mieste, by som chcel napísať pár slov o tých Revival a Tribute kapelách, ktoré som v poslednom čase videl naživo.

Ako prvú by som spomenul Death revival, ktorá sa každoročne okolo 13. decembra predstavuje v bratislavskom Randal Club-e. Práve v tento deň roku 2001 zakladateľ death metalu Chuck Schuldiner, žiaľ zobral názov svojej kapely až príliš doslovne a po boji s rakovinou nás navždy opustil v mladom veku 34 rokov. Jeho odkaz však žije naďalej a hlásia sa k nemu aj slovenskí Death revival. Ide o najlepší Death revival minimálne v strednej a východnej Európe a spevák a gitarista Rado Gardian navyše vyzerá, hrá a spieva ako reinkarnovaný Chuck. Každý fanúšik extrémneho metalu by si rozhodne nemal nechať ujsť ich vystúpenie.

Death revival – Spirit Crusher

Ďalšou tribute kapelou je Guns n` Roses Tribute Slovakia. Títo chalani z Bratislavy majú na koncertoch neskutočne dobrý zvuk a kostýmami a hlavne pohybmi pripomínajú starých GNR k nerozoznaniu. Som si priam istý, že keby sa na nejakom ich koncerte čírou náhodou zjavil Axl Rose, či Slash, okamžite ukončia svoju, v poslednom čase už aj tak dosť pofidérnu, aktívnu kariéru. Ako chalani píšu na svojej stránke, ich cieľom je pripomínať ľuďom atmosféru ich a aj nášho detstva a nostalgiu 80. rokov a ich ducha. To sa im aj darí, a to vrchovatou mierou.

Ako Metallica Tribute Band na Slovensku už roky pôsobí skupina Intrepid. Kapela funguje už od roku 1998, odohrala množstvo koncertov a festivalov a k jej veľkej cti slúži fakt, že nikdy neustrnula vo svojom vývoji. Popri Metallica klasikách ako Fade to Black, Master of Puppets, či One svoj repertoár neustále obnovuje o nové skladby, a tak fanúšikovia nie sú ochudobnený ani o najnovšie počiny týchto metalových velikánov, ako Hardwired, či Moth into Flame z roku 2016. Spevák a gitarista Igor Petráš sa počas koncertov vyjadruje hrubo, čo sa mi veľmi páči, lebo to tiež k tomu neodmysliteľne patrí. Veď aj samotný James Hetfield na koncertoch používa „čarovné“ slovíčko „f..k“ akoby namiesto čiarky. Po nie príliš vydarenom bratislavskom koncerte zo dňa 8. júna 1993 sa Metallica na Slovensko už asi nevráti a slovami Rudiho Rusa je to možno aj dobre, lebo si nechceme ani len predstaviť, čo za ukrutnosť by zahrali miesto Jóžina z bažín. Možno „Hej sokoly“, či „Na Kráľovej holi“, čo by bol ešte ten lepší prípad. Našťastie tu máme aspoň náš Intrepid.

Intrepid – The Memory Remains

Zabrúsime trošku ešte do punkových vôd. Rovnako ako Death revival, s každoročnou pravidelnosťou, ale vždy na začiatku nového roka, vystupuje v Randal Club-e aj Ramones Bratislava. Ako už samotný názov napovedá ide o Ramones tribute band, ktorý tvoria členovia známych bratislavských punkových a rockových kapiel, ktorý sa menia nielen počas svojho niekoľkoročného fungovania, ale aj na koncertoch samotných. Na ich koncertoch je o neviazanú zábavu vždy postarané, veď kto by si už nezapogoval na peckách ako I Wanna Be Sedated, Pet Sematary, Psycho Therapy, či Do You Wanna Dance?

Ramones Bratislava – Do You Wanna Dance?

A nakoniec je to Nirvana revival s názvom Before the Bleach. V sobotu 5.5.2018 v Randal Club-e zaznejú grunge tóny tejto legendárnej formácie. Ako sa píše na FB stránkach, môžete sa tešiť na 1,5 dlhú energickú show, pri ktorej máte pocit, že vidíte ozajstnú kapelu Nirvana. Kapela odohrá prierez ich tvorby, a tak sa popri ortodoxne známych skladieb z ultra úspešného albumu Nevermind (1991), dostane aj na menej známe piesne, z nie až tak doceneného debutu Bleach (1989), alebo z albumu Incesticide (1992). Spoločnosť chlapcom bude robiť kapela Sound of Mayhem.

Before the Bleach – Serve the Servants

Samozrejme existuje oveľa väčšie množstvo kvalitných slovenských Revival, či Tribute skupín, ale nemožno na tomto priestore spomínať všetky. Členovia týchto kapiel buď fungujú na amatérskej báze, alebo hrajú aj v iných kapelách, prípadne sa venujú popri revival a tribute show aj vlastnej tvorbe (ako napríklad Intrepid) a od nás im patrí veľká vďaka, že nám aspoň takýmto spôsobom približujú nedosiahnuteľné rockové zážitky.

spot_img
spot_img
spot_img