8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyO hudbe, o rocku, o súčasných veciach aj o Dežovi - Jiří...
spot_img

O hudbe, o rocku, o súčasných veciach aj o Dežovi – Jiří Černý v Bratislave

Po niekoľkých rokoch prichádza opäť do Bratislavy. Jeho nástrojom je gramofón, najsilnejšou zbraňou pero, pričom ho charakterizuje najmä nesmierny cit pre detail. Hudobný publicista a kritik Jiří Černý vystúpi 25. a 26. apríla v dvoch moderovaných revue.

Keď šesťdesiat rokov vykonávate jedno povolanie, môže prísť únava materiálu, vyčerpanosť, vyhorenie. To všetko sa môže prihodiť. Ale, ak sa neustále vyvíjate, hľadáte nové inšpirácie, nebojíte sa čo to priučiť aj od mladšej generácie, nestarnete. Dobový účastník, láskavý kritik a mimoriadny analytik Jiří Černý vystúpi už zajtra (ArtForum) a pozajtra (V-Klub) v Bratislave, aby pripomenul odkaz Deža Ursínyho a sprostredkoval poslucháčom možno pre nich dosiaľ nepoznanú hudbu.

Na dvadsať rokov zmizol z rozhlasového éteru, no hudby sa nikdy nevzdal. Keď sa nemohol poslucháčom prihovárať od rozhlasového mikrofónu, neváhal za nimi vycestovať a púšťal im hudbu na tzv. Antidiskotékach. Sú stále populárne a dodnes ich Jiří Černý s obľubou pripravuje, hoci pre pokročilý vek už len v rámci českých regiónov.

Prvý večer skoncipuje ako profilové počúvanie a rozprávanie o Dežovi Ursínym. Bol to práve Jiří Černý, ktorý Ursinyho a jeho kapelu Beatmen, vychvaľoval a zároveň povzbudzoval, aby svoj charizmatický falzet obsadil do slovenčiny.

Kritik s nesmiernym prehľadom vedel pochváliť nielen hudobné zručnosti, ale aj vyzdvihnúť osobné vlastnosti. Černý si na interpretoch vždy cenil skromnosť a sympatické vystupovanie. Okrem detailných hudobných postrehoch sa čitatelia z jeho textov dozvedali aj rôzne zákulisné informácie. Tie interpretov poľudšťovali, vďaka čomu sa fanúšikovia dokázali stotožniť so svojimi modlami. Rovnako aj legendárny hudobný publicista zasvätil celý svoj život bezprostrednému kontaktu so svojím poslucháčom.

Jiří Černý vystúpi už zajtra o 19:00 s programom portrét Deža Ursínyho v kníhkupectve Artforum a pozajtra v rovnakom čase vo V-Klube predstaví zmes svojich obľúbených skladieb v revue Ro(c)kovanie.

 

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img