8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyHardrockový svet legendárnych Scorpions
spot_img

Hardrockový svet legendárnych Scorpions

autor: Patrik Šedo

Stáva sa nám to skoro stále. Ideme autom, počúvame rádio a zrazu si povieme: „Tú skladbu poznám! Len od koho to je…“. Scorpions v sebe nesú nielen zapamätateľnosť, ale aj istú auru osobnosti. Keď v rádiu počujeme ich hity, vieme naisto, že sú to oni. No už málokto vie, že rockeri z nemeckého Hannoveru tvoria hudbu už od roku 1965! Toto nie je jediný a ani posledný fakt, ktorý sa dnes dozviete. Veríme tiež, že mnohé z nich prekvapia aj ich dlhoročných fanúšikov.

Viac ako polstoročné pôsobenie kapely Scorpions zabezpečilo hudobníkom mimoriadne širokú fanúšikovskú základňu. V časoch minulého režimu to bola kapela susediaca s východným blokom a tak sa jej nahrávky dostávali na československé gramofóny o čosi ľahšie. Aj preto ju pozná väčšina najpočetnejšej slovenskej generácie. Scorpions však nepočúvajú len naši otcovia – ich hudba nestarne a ľudia, ktorí majú radi nadčasový hard rock ich počúvajú dodnes. Talentovaní Nemci majú za sebou dodnes osemnásť albumov. Keby sme rátali rôzne lajfká, single a kompilácie, bolo by ich aj cez päťdesiat.

Poďme však k ich začiatkom. Základy položil Rudolf Schenker – gitarista a tvorca hudby kapely. Za sebou má okrem celoživotného diela v Scorpions aj viaceré iné projekty, na ktorých spolupracoval s významnými menami zo scény. Jeho kapela Michael Schenker Fest pôsobí dodnes a jej púť začala popri Scorpions už v roku 1980.  V tomto projekte sa Schenker zameriava skôr na priamočiarejší hard rock s jemnými akustickými vplyvmi. Najvýznamnejším elementom kapely je však pre laického poslucháča vždy takmer určite spevák. V prípade Scorpions nejde o nikoho iného, ako o fenomenálneho Klausa Meineho. V kapele začal pôsobiť 5 rokov po jej založení Schenkerom a teda pôsobí už na prvom albume Scorpions. Prvých 7 rokov (do roku 1972) totiž ešte k žiadnej oficiálnej tvorbe nedošlo, no meno Scorpions už bolo dávno zabrané. Klaus Meine okrem zrejmého pôsobenia v Scorpions figuroval aj v spomínanom Schenkerovom zoskupení, no taktiež vokálmi pomáhal aj v známej Avantasii. V tomto prípade sú spevák a gitarista jediní členovia kapely, ktorí v nej boli od začiatku. Scorpions má za sebou pôsobenie viacerých skvelých hudobníkov – každý, kto do kapely prišiel, do nej vložil kus seba a aj preto znie každý album inak, no pritom si kapela zachováva svoju tvár.

Dnes už viac ako päťdesiatročná história Scorpions dala svojim členom určite zabrať – niet divu, že sa ich počas tohto času toľko vystriedalo.  Pred polstoročím sa tiež muselo rozhodnúť o mene, tejto dnes už kultovej kapely. Tá sa spočiatku volala Nameless, keďže kapelníci nevedeli prísť s dobrým názvom. To však Rudolf Schenker zamietol a navrhol názov Scorpions, ktorý sa aj ujal. Krátky čas sa kapela rozhodovala zmeniť svoje meno aj na „Stalingrad“, tvrdiac, že to znie údernejšie. Asi môžeme byť radi, že tak aj neurobili. Krátke obdobie medzi rokmi 1978 až 1982 bolo pre kapelu komerčne i tvorivo tými najúspešnejšími. Scorpions fungovali vo viac ako priaznivej zostave Rudolfa Schenkera (rytmická gitara), Klausa Meineho (vokál), Matthiasa Jabsa (sólová gitara), Francisa Buchholza (basgitara) a A Hermana Rarebella (bicie).

Od roku 1987 na čas začali Scorpions hrať skôr heavy metal, ako hard rock. Svoje jemnejšie územie si však chránili vždy prítomnými rockovými baladami, ktoré vo svete gitarovej hudby patria medzi tie najkvalitnejšie. Ich komerčne najúspešnejším albumom je  Crazy World z roku 1990, obsahujúci skladbu Winds of Change, reflektujúcu zmeny vo vtedajšom rozpadajúcom sa východnom bloku. Skladba odrážala aj situáciu u nich v Nemecku – pád Berlínskeho múru.

Scorpions dodnes predali viac ako sto miliónov kópií svojich albumov. K popularite kapely svojím dielom prispel aj kanál MTV, ktorý mal kedysi veľmi veľký vplyv na popularizovanie hudobných projektov. Klipom k skladbám „Rock you like a hurricane“, „Bad boys running wild“, „Big city nights“ a „Still loving you“ venoval viac času a prehratí, ako bolo zvykom.  Rok 1984, kedy kapela vydala skladbu Still loving you, je tiež rokom, kedy vo Francúzsku zažili nadpriemerne vysokú mieru pôrodnosti. Náhoda? Ďalším zaujímavým faktom je, že spočiatku si kapela robila manažment sama. Napriek tomu túrovala po celom svete, vrátane lukratívneho Japonska. Chalani sa museli otáčať – vtedy totiž mali so svojou nahrávacou spoločnosťou dohodu, že ich albumy vyjdú iba v krajinách, v ktorých hrali. Po svojom albume „Sting in the Tail“ z roku 2010 sa Scorpions na čas rozhodli oddýchnuť si od neustáleho tvorenia. V tom čase sa uvažovalo aj o ukončení kariéry. K tomu však našťastie nedošlo a po piatich rokoch kapela vydala svoj zatiaľ posledný album „Return to Forever“.

Je rok 2019 a Scorpions stále zďaleka nekončia. Napriek tomu, že niektorí kapelníci majú už cez 70, neprestávajú vypredávať štadióny a tvoriť. Keď robíte, to čo milujete, môžete oklamať aj čas. Scorpions sa 20teho novembra zastavia aj v Bratislave a odohrajú koncert na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. My už teraz vieme, že šou to bude úžasná a keďže ste tento článok dočítali až do konca, nesmiete tam chýbať!

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img