8.6 C
Slovakia
streda, 24 júla, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyHerbie Hancock a jeho (nad)časový jazz
spot_img

Herbie Hancock a jeho (nad)časový jazz

Ovplyvnil nielen jazzový svet, ktorý sa mu klania, ale čerpala z neho aj tanečná elektronická hudba. Jeden z posledných jazzových velikánov Herbie Hancock zahrá 9. novembra v pražskom O2 Universum.

Je považovaný za jedného z najlepších a najtvorivejších hudobníkov svojej generácie. Americký klavirista a klávesista Herbie Hancock ovplyvnil nielen jazzovú tvorbu, ale zasiahol do ďalších žánrov. Rocková scéna sa od neho naučila progresívnemu cíteniu, tá tanečná sa zase učila od jeho elektronického funky.

Nikdy nezostal trčať a prešľapovať na jednom mieste, ale posúval sa ďalej aj spoluprácou s mladšími muzikantmi. Zároveň sa učil trpezlivosti od nestorov jazzu ako napríklad Miles Davis, od ktorého pochytil prácu so zvukom. Jeho kreovanie sa stalo základom vlastnej kapely Headhunters s prvkami soulu a hip hopu, či spolupráce s Chickom Coreom, ako aj v prelomovej nahrávke Future Shock, v ktorej vytvoril základy inštrumentálneho hip hopu.

Tento štýlový eklektizmus a progresívnu fúziu vie stále posunúť aj mladej generácii raperom a jazzmenom. Na dlho pripravovanej novej doske by sa medzi hosťami mali ocitnúť také mená ako Flying Lotus, Thundercat, Kendrick Lamar či Kamasi Washington.

Či hrá na klavíri alebo na syntetizátorových klávesoch keytar prevesených cez krk, vždy necháva dostatočný priestor aj svojim spoluhráčom. Na európskom turné ho budú sprevádzať James Genus, Lionel Loueke, Justin Tyson a Elena Pinderhughes. Práve to ho odlišuje od iných hviezdnych jazzmenov, ktorí len občas „dovolia“ zasólovať svojim sidemanom. Pre Hancocka je kľúčová súhra a harmónia, z ktorého čerpá celý jeho zvuk aj prejav. Presvedčte sa o tom naživo v pražskom O2 Universum, kde Herbie Hancock zahrá 9. novembra.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img