8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyHudba na Veľkonočný pondelok
spot_img

Hudba na Veľkonočný pondelok

Katarína Máliková / photo by: František Hereta / Ludové Mladistvá / photo by: Musicpress / koláž
Katarína Máliková / photo by: František Hereta / Ludové Mladistvá / photo by: Musicpress – koláž

Veľkonočné sviatky oslavuje celé Slovensko. Pri tejto príležitosti ukazuje päťmiliónový národ svoju rôznorodosť. Aj bez kýbľov vody a popíjania po návštevách si vieme pripomenúť naše zvyky a tradície prostredníctvom vypočutia folklórnej hudby – tej tradičnej aj modernej.

1) Svetozár Stračina

Slovenskí skladatelia mali k folklóru ambivalentný vzťah – niektorí sa ním zaštítili kvôli výhodám, ktoré z toho plynuli v komunistickom režime, iní v ňom videli jednoduchú a úprimnejšiu podobu nášho umenia. Svetozár Stračina patril svojou prácou k tej druhej kategórii skladateľov. Zberateľ a upravovateľ folklórnych motívov preniesol do partitúr veľkolepú scenériu Slovenska, ako v prípade oravských dedín Rabčice a Habovky v spracovaní Starie oravskie nuoty.

2) Katarína Máliková

Detstvo vo folklórnom súbore a dospievanie na VŠMU. Katka Máliková prepojila tieto dva svety na debutovej nahrávke Pustvopol. Vyňala horehronské spevy z ich prirodzeného prostredia a zasadila do éterickej a tajomnej atmosféry umocnené jej špecifickým prejavom. V prípade skladby Pustvopol ide o jedno z najzaujímavejších spracovaní slovenského folklóru, aké sa kedy u nás uskutočnili.

3) Banda

Na čele s primášom Samom Smetanom vymetá banda muzikantov všetky kúty Slovenska a vyberá si z nich inšpiráciu. Tam sa takto spieva, tam zas tak tancuj, pričom dohromady to vytvára neuveriteľne rozmanitú paletu, z ktorej Banda vyskladala clivú, baladickú aj vášnivú slovenskú pieseň.

4) Ľudové Mladistvá

Ľudové Mladistvá to je spojenie folklóru s jazzom a vážnou hudbou. Kapela okolo Martina Štefánika vie preniesť ľudovú hudbu cez etnické aj štýlové hranice. Nezáleží na tom, či ste z Košíc, Prešova, či z okolia Vysokých Tatier, alebo sa pozeráte na našu krajinu za jej humnami. ĽM aspoň na chvíľu vzbudia vo vás záujem o ľudovú pieseň.

5) This Is Kevin

Známy nápev Páslo dievča pávy si väčšina z nás pamätá z rozprávky Perinbaba. Generácia terajších štyridsiatnikov aj zo spracovania v elektronickom projekte This Is Kevin. Chvíľami to pripomína, akoby Morcheeba zaranžovala našu ľudovku v štýloch downtempo a triphop.

6) Muzička

Nehrať to na efekt, ale pridržiavať sa zásady menej je viac. Odpoveď na Kollárovcov a ďalších „bombastických“ pokusov spracovať našu ľudovú pieseň, ktorej sluší skôr jednoduché oblečenie než plesové šaty. Súbor Muzička sa vracia ku koreňom ľudovej piesne a ukazujú jej používanie v bežných aj slávnostných situáciách v životoch našich prarodičov.  

7) AMC Trio & ĽH Stana Baláža

Sofistikovanejšiu podobu spracovania folklóru prináša AMC Trio v spolupráci s ĽH Stana Baláža. V tejto piesni je pekne naznačený prechod medzi vokálnou (folklór) a inštrumentálnou (jazz) hudbou a medzi improvizáciami a ciframi zdobiacimi ústrednú melódiu.

8) ĽH Pokošovci

Podporujeme aj rómsku hudbu z prostredí, ktoré sa nateraz ocitlo v karanténe. So všemožných interpretov a súborov vyberáme ĽH Pokošovcov s ich nádherne vystavanými spoločnými vokálmi.

Na záver ešte pridávame dva unikátne dokumentárne filmy, v ktorých sú zvyky a tradície Veľkej noci na Slovensku zachytené pohľadom etnografov a etnomuzikológov.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img