8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyKančeli, Brahms a Schumann v podaní Slovenskej filharmónie
spot_img

Kančeli, Brahms a Schumann v podaní Slovenskej filharmónie

Ruský dirigent Piotr Gribanov a nemecký klavirista Hinrich Alpers už dnes a zajtra na koncerte Slovenskej filharmónie. Predstavia na ňom aj dielo jedného z posledných žijúcich klasikov – Giju Kančeliho.

Sprevádza ho povesť temperamentného dirigenta, ktorý z orchestra dostane to najlepšie. Piotr Gribanov – absolvent Štátneho konzervatória v Petrohrade je nositeľom mnohých významných ocenení, napríklad Grand Prix All Russia Conductor’s Contest. Svoju pozornosť obracia hlavne na svojich krajanov, ale so Slovenskou filharmóniou sa zameria na skladateľov z iných národností. Uvedenie skladby Sio je pripomenutím vzácnej bratislavskej návštevy žijúceho gruzínskeho klasika Giju Kančeliho, ktorý v roku 2007 prišiel na festival Melos-Étos. Uvádzaná kompozícia vytvára obraz gruzínskej krajiny, v ktorej zavanie vánok, v preklade od slova Sio, ľudových tradícií.

Ako sólista večera sa predstaví nemecký klavirista Hinrich Alpers v kompozíciách Roberta Schumanna Introdukcia a Allegro concertante pre klavír a orchester, op. 134 a Introdukcia a Allegro appassionato pre klavír a orchester G dur, op. 92. V nich je príznačná už jeho štýlová vyhranenosť a dramatickosť, v ktorej nadviazal na heroickosť Ludwiga van Beethovena. 

Spor Johannesa Brahmsa s Richardom Wagnerom, po ktorého smrti prevzali túto iniciatívu jeho priaznivci, takmer ohrozil premiéru uvedenia Brahmsovej Symfónie č. 3 F dur. Nakoniec sa kritika zhodla, že Brahmsova tretia symfónia patrí k jeho najvýznamnejším dielam a dodnes sa často uvádza. Ovplyvnila aj Franka Sinatru, ktorý na fragment tretej časti Poco allegretto, skomponoval obľúbenú pieseň Take My Love.

Johannes Brahms – Symphony No. 3 in F Major, Op.90 /III. Poco allegretto

https://www.youtube.com/watch?v=ERF45KiPOwI

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img